U Istočnom Sarajevu danas će biti održan sastanak predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića i ministra finansija i trezora BiH Vjekoslava Bevande sa entitetskim premijerima i ministrima finansija o utvrđivanju prijedloga teksta odgovora na preostalih sedam pitanja iz Upitnika Evropske komisije.
Premijerka entiteta Republika Srpska Željka Cvijanović izjavila je da je umjereni optimista kada je riječ o sastanku u vezi sa utvrđivanjem odgovora na Upitnik Evropske komisije i istakla da očekuje da će određena pitanja biti razjašnjena.
“Mislim da su još dva ili tri pitanja ostala problematična i zato ćemo razgovarati, nadam se u prilično normalnoj atmosferi, kako bismo našli odgovarajuće formulacije koje mogu poslužiti kao odgovori, a da, naravno, pri tome budu zastupljeni stavovi i jednih i drugih”, rekla je Cvijanović.
Razgovorima će prisustvovati i premijer FBiH Fadil Novalić, ministri finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija i Federacije BiH Jelka Milićević.
Krajem prošle godine usagasila se većina odgovora iz Upitnika.
Zvizdić je tada napomenuo da se preostala pitanja odnose na grupu ekonomskih kriterija gdje je potrebno predstaviti socio-ekonomske podatke za period od 2006. do 2015. godine u vezi sa stanovništvom prema spolnoj starosti, dobi i regionalnoj raspoređenosti.
– Drugo pitanje je vezano za poglavlje 24. Tu su dva vezana pitanje jedno je o ulozi i doprinosu obavještajno-sigurnosnih službi i da li se BiH suočava s bilo kojim oblikom terorizma te je potrebno navesti broj osoba koje su do sada optužene i osuđene za krivična djela terorizma – dodao je Zvizdić tada.
Također, set od četiri pitanja dolazi iz grupe “Politički kriteriji”, a prvo je da se da jasan opis nadležnosti i postupka izbora, odlučivanja šefa države i da li postoje posebni uvjeti za njihov izbor te da li imaju pravo veta u postupku odlučivanja.
– Od ovih sedam, tri pitanja vezana su za nestale osobe i to da li organi vlasti poduzimaju punu odgovornost za pronalaženje nestalih, da li se prema žrtvama i porodicama postupa na isti način u cijeloj BiH i da li postoji institucija za traženje nestalih osoba – kazao je Zvizdić.
Predsjedavajući Zvizdić zahvalio je tada svim članovima radnih grupa koje su predano radili na usaglašavanju odgovora, a radi se o više od 1.300 osoba u tim grupama.
Evropska komisija dostavila je Bosni i Hercegovini Upitnik od 3.242 pitanja na koja su trebala odgovoriti predstavnici svih nivoa vlasti u BiH. Taj proces traje više od godinu dana, a radi se o važnom koraku na putu BiH ka članstvu u Evropskoj uniji.