Budući da je u ponedjeljak nakon sastanka predsjedavajućeg Vijeća ministara, entitetskih premijera , te ministara financija objavljeno kako su dogovoreni odgovori na sva preostala pitanja iz Upitnika Evropske komisije, ostalla je nepoznanica koji odgovor će biti dostavljen Evropskoj komisiji vezano za broj stanovnika u BiH.
N1 je danas uputio upit prema nekoliko nadležnih institucija u kojem smo zatražili odgovor da li će na ovo pitanje biti poslana dva odgovora, tj. brojka koju je objavila Agencija za statistiku BiH te brojka Republičkog zavoda za statistiku, što je za 58.081 stanovnika manje u odnosu na podatke koje je objavila Agencija za statistiku BiH.
U ovoj instituciji navode sljedeće:
“Poglavlje 18 EU Upitnika odnosi se u cjelosti na zvaničnu statistiku Bosne i Hercegovine. Agencija za statistiku BiH je, u saradnji sa entitetskim zavodima za statistiku, odgovorila na sva pitanja. U poglavlju 18 nisu se tražili konkretni statistički podaci već se tražio presjek stanja u zvaničnoj bh. statistici, odnosno opis statističkog sistema i statističkih oblasti, u kojoj mjeri su usklađene statistike sa međunarodnim statističkim standardima, koje su trenutne prepreke u razvoju određene statističke oblasti, šta se planira raditi u narednom periodu i slično.
Osim toga, Agencija za statistiku BiH dostavila je drugim institucijama zvanične statističke podatke za odgovore na oko 150 pitanja iz drugih poglavlja.“, stoji u odgovoru iz Agencije za statistiku BiH.
Fadil Fatić iz Agencije, nam je kratko u telefonslom razgovoru kazao da bi više detalja i informacija trebalo biti poznato sutra. Emir Kremić, direktor Zavoda za statistiku FBiH, potvrdio nam je pak da nije bilo kompromisa kada su zasjedale Radne grupe.
“Kada govorimo o broju stanovnika za BiH, u informacionom sistemu su još uvijek dva podatka, kada se govori o području Republike Srpske. Podsjećam da su podaci popisa stanovništva objavljeni u skladu sa zakonom u Službenom glasniku BiH, da su po apelaciji gospodina Mladena Bosića, dobili epilog Ustavnog suda čime su postali pravosnažni i konačni. Mi imamo obligatorno da nijedan pojedinac ili lice može koristiti bilo šta drugo a pogotvo institucija tj.služba statistke bilo koji podatak , a koji nije u skladu s tim. Naš stav je da se poštuju odluka Ustavnog suda BiH, tj. odluka koju je donijela Agencija za statistiku BiH. Naravno, ova pitanja su otišla na Kolegij i on će donijeti daljnju odluku. S obzirom da u Radnoj grupi kompromis nije dat, a ovome će vjerovatno biti napravlje neki dogovor na Kolegiju Evropske komisije.“
Također, nezvanično smo saznali da će upravo zbog novonastale situacije vezano za odgovore o broju stanovnika, pojedini članovi Federalnog zavoda za statistiku podnijeti ostavke. Je li to točno, upitali smo Kremića.
“Federalni zavod za statistiku nije politička institucija tako da nijedna , niti se za to veže, niti smo u kontaktu s političarima. U redovnom sam kontaktu sa svim svojim uposlenicima , posebno sa onima koji su bili u Radnim grupama. Ja sam od njih bio upoznat kada je riječ o ovoj temi i rečeno je da će postupati samo po zakonu. Jedna uposlenica je bila ta koja je najavila otkaz, međutim, razgovarao sam s njom i to je riješeno. “
Kremić naglašava da je bio u kontaktu i sa direktorom Direkcije za evropske integracije Edinom Dilberovićem, te kaže da je u ovom slučaju došlo do nesporazma između Direkcije i Radnih grupa, te kako nema potrebe da se bilo tko više očituje o nečemu što je dogovoreno na nivou Direkcije.
“Mi smo svoj posao završili kada smo podatke dostavili Direkciji. “, poručio je Kremić.
O istoj temi uputili smo i upit Repubičkom zavodu za statistiku te u nekoliko navrata pokušali kontaktirati Radmilu Čiković, direktoricu Zavoda za statistiku RS. Na naše poruke, upite i pozive nije odgovarala. Koji će odgovor biti upisan kao konačan kada je riječ o broju stanovnika BiH u Upitnik EK, iz Delegacije EU u BiH kažu:
“Što se tiče Upitnika, kvalitet odgovora je važan za tačnu procjenu stanja u zemlji. Na vlastima u BiH je da odluče kako će u svojim odgovorima na pitanja iz Upitnika prikazati bilo kakve moguće razlike u stavovima institucija ili nivoa vlasti. Prema iskustvima iz drugih zemalja koje su prolazile kroz ovaj proces, nije neuobičajeno naknadno razmijeniti ili tražiti dodatne informacije i to sve dok se informacije koje je Evropska komisija primila iz zemlje koja aplicira ne procjene zadovoljavajućim. Od ključne je važnosti da se BiH usredotoči na postizanje visokog kvaliteta odgovora kako bi umanjila broj potencijalnih dodatnih pitanja.Što se tiče popisa iz 2013. godine, Evropska unija slijedi zaključke Međunarodne posmatračke misije kojom je predsjedavao Statistički ured Evropske komisije (Eurostat). Ova misija je zaključila da je popis u Bosni i Hercegovini u cjelini obavljen u skladu sa zakonom Bosne i Hercegovine, kao i evropskim i međunarodnim standardima.”