Rusko miješanje u izbore i unutrašnje stvari, velikog broja zemalja, u posljednje vrijeme je svakodnevna tema rasprava. Američke vlasti, vode čak i veliku istragu zbog toga, koja bi mogla srušiti aktuelnog predsjednika, Trumpa. Udar na demokratski sistem bi se, prema britanskim analizama, mogao desiti i u Bosni i Hercegovini.
Londonski institut IHS u kraćem tekstu ukazuje da bi se Rusi mogli pokušati upetljati u predizbornu kampanju u našoj zemlji i to u korist, kako se kaže, saveznika Dragana Čovića I Milorada Dodika.
“U posljednjih nekoliko sedmica primjećena je povećana aktivnost na Twitteru preko naloga koji promovišu narativ koji je izrazito pro-ruski i naklonjen dvjema partijama koje se zalažu za separatizam I pojačanu decentralizaciju BiH, posebno SNSD i HDZ. Ovo je vjerovatno indikator pojačane ruske namjere i želje da upotrijebi botove, kako bi usmjerili javnu debatu u Bosni I Hercegovini u korist dvaju glavnih saveznika u zemlji, Milorada Dodika i Dragana Čovića“, navodi IHS.
Da je rusko miješanje na Balkanu aktivno i da se ne koriste samo društvene mreže, nedavno su primijetili I američki senatori.
“Iako Dodik nije šef bh. vlasti, Putin se susreo s njim u više navrata, iako se nije sastajao sa predstavnicima centralne vlasti u Sarajevu, što je kršenje diplomatskog protokola i jasno poručuje koga Rusija smatra poželjnim saradnikom. Ruska Vlada je također javno izrazila podršku referendumu za nezavisnost u RS“, navodi se u Izvještaju Senata.
Moskovske diplomatske aktivnosti ukazuju na to da će Balkan u narednim godinama, pogotovo zbog predstojeće Strategije za Zapadni Balkan EU, biti prvi vrhu prioriteta.
“Mi se ne slažemo s idejama koje dolaze iz SAD-a kada je u pitanju revizija Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine i mogućeg Dejtona 2. Također smo protiv nametanja rješenja vlastima u BiH. Protivimo se i protektoratu u BiH i pozivamo na formiranje neutralnih veza sa drugim regionima“, izjavila je Maria Zakharova, portparolka Ministarstva vanjskih poslova Rusije.
Iz Savjetodavnog vijeća za BiH poručuju kako je vidjljiva kratkovidost naših političara te da nije iznenađenje da Rusi pokušavaju uticati na naše unutrašnje prilike.
“To je klasična strategija podijeli pa vladaj. Prošlog mjeseca američki savjetnik za nacionalnu sigurnost H R McMaster je potvrdio da Rusija koristi propagandu da polarizuje demokratsko društvo. Tako da nije čudo da to rade i u Bosni i Hercegovini. A mi imamo kratkovide političare kojima razvoj zemlje i demokratije ne godio“, rekla je Ajla Delkić iz ACBiH Washington.
Delkić kaže da se za BiH slabo lobira, ali zato se lobira protiv BiH. Američka poruka je bila snašna kada je Mike Pence prilikom dolaska u Crnu Goru rekao da je Balkanu mjesto na zapadu, a ne na istoku. No, narodi u BiH su razvučeni između dva različita koncepta u svijetu.