Primarni cilj posjeta članova Predsjedništva BiH Briselu u srijedu je susret unutar Europske pučke stranke o izbornom zakonodavstvu u BiH, kazao je u intervjuu za BHRT predsjedavajući Predsjedništva Dragan Čović.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović je u intervjuu za BHRT pojasnio je da se u medijima pojavila dezinformacija, te da članovi Predsjedništva ne idu u Brisel u srijedu na poziv predsjednika Europske komisije Jean Claude Junckera , niti idu kod njega, već na poziv predsjednika Europske pučke stranke Josepha Daula, te da je primarni cilj posjeta Briselu susret u unutar EPP-a o izbornom zakonodavstvu.
“Jer, na neki način dijelimo zajedničke vrijednosti i politiku, kada je u pitanju europski parlement i kada u neke rezolucije otamo dolaze logično je da imate jednog partnera i velikog brata,a to je EPP, koji je najmoćnija koalicija stranaka. Ja se nadam da ćemo s gospodinom Daulom dobiti šansu da ponovno otvorimo pitanja za koja smo uvjereni bili da smo blizu rješenja. Ključno je da smo u Briselu potpisali prije dužeg vremena jedan dokument u kojem smo se obvezali da jedan narod neće birati drugom predstavnike. Sada želimo oko tog modela i pronaći rješenje. Da li ćemo uspjeti u ovim razgovorima u Briselu – nisam siguran“, rekao je Čović, u intervjuu za BHRT.
O današnjem sastanku na relaciji Erdogan – Vučić – Izetbegović u Istanbulu je kazao:
“Već odavno se nametnulo kroz različite komentare i dogovore kroz povijest jedan odnos koji Turska ima prema BiH i interes za BiH. Kako god ona to prikazivala, to je jedan kvalitetan odnos koji oni drže s bošnjačkim narodom na ovim prostorima. To je također dobro za BiH zbog značaja i uloge Turske u svijetu, ne samo na ovom području. Jedino što je u tome važno je da pokušamo ono što ponekad zloupotrijebimo u komunikaciji s javnosti – imati jasan stav u ime BiH kad razgovaramo s našim susjedima i našim prijateljima, bez obzira koliko su daleko od BiH. Tako da i ovi razgovori koji se vode u Turskoj dobri su – jedini problem tim razgovorima je opet što tri člana Predsjedništva nemaju zajednički stav i nisu uopće raspravljali o pitanjima koja bi potencijalno mogla biti na dnevnom redu. I onda se postavlja pitanje – kako je moguće da jedan član Predsjedništva – a nije u ulozi predsjedavajućeg- ide bez jasnog zajedničkog dogovora”, rekao je Čović.
Ostatak intervjua pročitajte na linku OVDJE.