Trifunović: Ne treba nam dozvola vlasti da je kritikujemo

Vijesti 05. feb 201522:09 > 22:24
N1

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas Zakon o javnom redu i miru kojim se propisuju prekršaji javnog reda i mira i prekršajne sankcije koje se izriču počiniocima.

Povodom ove teme gost Dnevnika na N1 bio je Aleksandar Trifunović, urednik magazina i portala Buka.

Trifunović je istakao razočarenje “slabom” reakcijom međunarodne zajednice u BiH.

“Najglasniji u rekacijama protiv Twitter zakona bili su OSCE i Human Right Watch. Što se tiče aktuelnih ambasada u BiH i međunarodnih organizacija one su poprilično obazrivo komentarisali samu ideju Prijedloga zakona, ali se nisu oglašavali je li dobro ili loše”, rekao je gost Dnevnika i skrenuo pažnju da je ovo prvi zakon “ovakve vrste” koji je usvojen u Evropi.

Trifunović je ukazao na činjenicu da su se “Twitter zakonom” bavili samo mediji i pojedini aktivisti.

“Mediji su u ovom slučaju bili prepušteni sami sebi što je svojevrstan presedan”, tvrdi urednik magazina Buka.

On je naglasi da je “apsurdan” amandman koji dozvoljava kritiku vlasti, jer, kako kaže, niko ne treba tražiti dozvolu da kritikuje vlast ako ne radi dobro svoj posao. Trifunović je dodao da je vlast u BiH “neprijatelj medija”.

Zakon o javnom redu i miru je potreban BiH, smatra gost Dnevnika, ali ne u ovakvom obliku.

“Kada neko poziva na linč pripadnika medija, kao što se desilo i sa novinarima Buke, gdje su pojedinci postavili naše fotografije na Facebook i tražili da budemo napadnuti, onda je dobro imati zakon koji će štititi nedužne. Imali smo tri hakerska napada u 15 dana i zatražili smo zaštit od vlasti, ali nismo dobili nikakav odgovor. Treba imati zakon koji će štiti od govora mržnje. Međutim, mi kao društvo trebamo biti razočarani što je uopšte došlo do prijedloga jednog ovakvog zakona”, zaključuje je Trifunović.

Urednik magazina Buka je dodao da je vlast u RS-u i bez ovog zakona pratila pojedine “neprijateljske” medije.

Za kraj je Trifunović naveo “dobru stranu” Zakona o javnom redu i miru jer je govor mržnje na društvenim mrežama došao “neplanski” u fokus.

“Nisam nigdje čuo da je govor mržnje sa Facebooka bitan zakonodavcu, a po meni je to ključni problem. Imam osjeća da vlasti odgovara govor mržnje na pojedinim medijima i portalima”, zaključio je gost Dnevnika na N1.