Obilazak terena u noćnim satima. Po teškom terenu slijedimo patrolu. Među gustim šibljem, migranti bi mogli biti bilo gdje. Ili, neko ko im pomaže da pređu na bosanskohercegovačku teritoriju.
Obilazak terena u noćnim satima. Po teškom terenu slijedimo patrolu. Među gustim šibljem, migranti bi mogli biti bilo gdje. Ili, neko ko im pomaže da pređu na bosanskohercegovačku teritoriju.
Policajac: I sami vidite kako se to dobro vidi.
N1: Jeste baš uhvatili nekoga sa ovim, da prelazi ilegalno granicu?
Policajac: E sad, da li je s tim, da li je s nečim drugim, ko to vodi računa o tome kad se krene radit’. Jer, obično 2-3 čovjeka gledaju, e sad, da li je to sa termovizijskom kamerom, da li je to sa monokularom…
Most koji povezuje Srbiju i Bosnu preko Drine odnedavno se ne koristi samo za prijevoz robe. Migranti se nadaju da će proći ovim tračnicama neprimijećeno, policajci da će migrante uočiti.
“Možete vidjeti konture, ne možete vidjeti lice, ali to vam je dovoljno da vidite da ide neko”.
Migranti su od prije dvije noći oprezniji.
“Prešli su bili na drugom kritičnom mostu ogradu i legli su jednostavno na put, zatražili azil i onda smo ih doveli u službene prostorije, gdje ih je preuzeo inspektor za strance. (Koliko ih je bilo?) Bilo ih je 7. (Muškarci?) Sve muškarci”, kaže Nežad Ikanović, pripadnik Granične policije.
Libija, Irak, Sirija, Pakistan, Palestina, Maroko, Alžir, Tunis. Zemlje visokog migracijskog rizika. Nerijetko u mokrim, iscrpljenim i gladnim izbjeglicama službenici prepoznaju sebe.
“Mnogi od nas policajaca su bili na neki način izbjeglice, ne kao oni, ali ovo su mi najteži poslovi koje sam obavljao. Odneseš taj problem kući, cijeli dan razmišljaš o tome, pogotovo kad legneš spavat’ u toplom, stalno misliš na njih. Evo, nama je već ovdje hladno. Mi se spremimo. Na razne načine se zaštitimo”, dodaje Ikanović,.
No ovo nije jedino mjesto gdje očekuju migrante.
“To nije pokiveno sve od prve, ono sad, da ti staviš svaki kilometar čovjeka, nego postoje te informacije, postoje ljudi koji se bave analizom tih saznanja i na osnovu tih saznanja, informacija sa terena, informacija koje prikupe naši policajci, mi organizujemo da pokrijemo tako te neke kritične tačke, isto kao što je sad ova kritična tačka. Kad ovo prođe, onda ćemo imati te neke druge kritične tačke, sa nekim drugim problemima”, smatra Fikret Smajić, inspektor za nadzor granice.
Potencijalnih kritičnih tačaka nije malo. Poseban izazov je, kažu, zapaziti da neko pomaže migrantima u prelasku Drine čamcem.
“Ni jedna granica ne može biti toliko pokrivena na svaki metar, kilometar. Zbog toga radimo te analize rizika, tako da usmjerimo svoje resurse i sredstva na ta žarišta”, otkriva Elmedin Mujkić, inspektor u GP BiH .
Noć je okončala bez migranata u BiH. Policija nastavlja svoj posao. Pored opreme koju su nam pokazali pripremili su i toplu odjeću, svoju, ako ih opet zateknu mokre.