Halid Genjac: BiH nije uradila gotovo ništa na putu napretka

Vijesti 06. okt 201413:16 > 13:18
Reuters

Evropska komisija, u srijedu, će objaviti godišnji izvještaj za 2014. o napretku koji su u proteklih godinu dana ostvarile države kandidati i potencijalni kandidati za Evropsku uniju.

“Bosna i Hercegovina u proteklih godinu dana nije uradila gotovo ništa na ispunjavanju obaveza na evropskom putu tako da će izvještaj o napretku za 2014. godinu biti krajnje ograničen”, istakao je Halid Genjac, predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Državnici u BiH ne rade ništa po pitanju napretka

BiH nije uradila ništa na donošenju strategije u poblasti poljoprivrede, zakonske regulative u domenu ekologije, infrastrukture, energetike, zakona o gasu, bankarskoj superviziji i obligacionim odnosima, kao i strategije malih i srednjih preduzeća.

“Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina možemo očekivati da se ponove nalazi od prošle, 2013. godine, s obzirom na to da ništa značajnije nije urađeno. Sve što se radilo bilo je na nivou podzakonskih akata u okviru pododbora i već dugo nemamo zakonskih rješenja koji su dogovoreni, a nalaze se među obavezama BiH na evropskom putu. Zbog zanemarljivih rezultata možemo očekivati krajnje ograničeni napredak za BiH u okviru izvještaja Evropske komisije”, naglasio je Genjac. 

BiH ne ispunjava obaveze za korištenje IPA fondova

Predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine BiH naglasio je kako je ranija obaveza BiH, a što se očekuje i kroz Instrumente pretpristupne pomoći (IPA) II da se riješi pitanje donošenja strategije u oblasti poljoprivrede na državnom nivou.

BiH je u obavezi da kroz IPA strukturu osigura i adekvatne mehanizme u dijelu koji se odnosi na plaćanje u oblasti ruralnog razvoja. 

“Nužno je i da BiH institucionalno riješi pitanja koja se odnose na oblast ekologije. To podrazumijeva kako donošenje strategije tako i zakonske legislative na državnom nivou. Ni u tom segmentu ništa nije urađeno”, podcrtao je Genjac. 

Bosna i Hercegovina nije ispunila ni obaveze koje se odnose na oblast infrastrukture, kao i one koje se tiču energetike. Tako BiH, navodi Genjac, i dalje nema strategije u oblasti energetike, kao ni posebnog zakona o gasu na razini BiH što je obaveza iz dokumenta Evropsko partnerstvo. 

“Zakonski je bilo nužno urediti i oblast bankarske supervizije i obligacionih odnosa kao ključnih pitanja u domenu ekonomije, čime bi se propisi harmonizirali u tim oblastima na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine. Nismo napravili nikakav ozbiljniji iskorak”, zaključio je Genjac.

Iako je to bila obaveza iz dokumenta Evropsko partnerstvo, ali i što je nužno vezano i za korištenje IPA sredstva ni donošenje strategije malih i srednjih preduzeća na nivou BIH nikada nije doneseno.