Tužilaštvo BiH zatražilo je od Trećestepenog vijeća Suda BiH da Osmanu Abdulazizu Kekiću za ratovanje u Siriji izrekne kaznu dužu od dvije godine, dok odbrana traži da se presuda ukine i održi novo suđenje.
Tužilac Elvira Stanojlović pojasnila je da je dvogodišnja kazna za Kekića preblaga.
“Slaže se Tužilaštvo da su porodične prilike i ranija neosuđivanost olakšavajuće okolnosti, ali one nikako ne mogu imati karakter posebno olakšavajućih, što je smatralo Apelaciono vijeće”, rekla je tužilac.
Kekićev branilac Senad Dupovac je istakao da se presuda zasniva na “posrednom svjedoku koji ništa nije vidio”, već samo čuo od optuženog, kao i da je sporno postojanje jedinice “Enver Avlaki”, prenosi Birn.
“Svjedoci odbrane, koji su u drugim predmetima bili svjedoci Tužilaštva BiH, rekli su da se ne može odmah po ulasku u Siriju izvršiti mobilizacija, pridružiti se vojnim formacijama i otići na obuku. Muharem Smajić je rekao da je bio sa optuženim u Siriji, da je radio u restoranu i da nikad nije bio u vojnoj formaciji”, rekao je Dupovac i dodao da su se Smajić i Kekić vratili zajedno.
Kekić je rekao da je “muškarac koji je krenuo s njim” imao namjeru da posjeti rodbinu u Makedoniji i Turskoj, da je pristao da ga vozi i da je rekao supruzi da će se vratiti za desetak dana.
“Meni je bila želja da vidim to sve. Nažalost, otišao sam”, rekao je Kekić, koji je negirao učešće u bilo kakvim jedinicama.
On je ispričao i da je radio u restoranu što je, napomenuo je, rekao i u Agenciji za istrage i zaštitu, da je išao po graničnim prelazima da vidi gdje se može preći, kao i da se posjećivao i družio sa Smajićem, te su išli zajedno u džamiju.
“Htio sam kući. Kasnije sam nekako uspio da se `iskobeljam` i ostavio sam auto”, naveo je Kekić, koji je još napomenuo da je sa Smajićem bio u istražnom zatvoru u Turskoj i da su ih pustili nakon četiri mjeseca, uz objašnjenje da je istina sve što su rekli.
Prvostepenom presudom iz juna prošle godine Kekić je oslobođen optužbe da je 20. marta 2015. godine, s ciljem pridruživanja stranoj paravojnoj formaciji, u vozilu marke “sitroen” napustio BiH preko graničnog prelaza Orašje, odakle je otišao prvo u Tursku, a zatim neutvrđenog dana u Siriju, gdje se priključio jedinici “Enver Avlaki”, koja djeluje pri terorističkoj organizaciji “Islamska država” i gdje je ostao do 2. oktobra 2015. godine.
Apelaciono vijeće je uvažilo žalbu Tužilaštva BiH i ukinulo ovu presudu, te je u ponovljenom suđenju u novembru 2017. godine Kekića osudilo na dvije godine zatvora. S obzirom da je Kekić prvo oslobođen pa osuđen, dozvoljena je žalba Trećestepenom vijeću.
Odluka po žalbama Tužilaštva i odbrane biće naknadno donesena.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.