Mnogi ne prijavljuju korupciju iz razloga što smatraju da to neće ništa promijeniti. Građani još uvijek nemaju povjerenje u institucije i sistem da će uraditi nešto po njihovim prijavama, istakla je za N1 Ivana Korajlić iz Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini.
Jučer ste prezentovali rezultate Centra za pružanje besplatne pravne pomoći u borbi protiv korupcije za 2017. godinu. Osvrnuli ste se na koruptivne prakse sa kojima se građani suočavaju, kao i primjere najčešćih zloupotreba koje prijavljuju. Koji su najčešći primjeri zloupotrebe?
Godinama imamo situaciju da građani najviše prijavljuju korupciju u procesu zapošljavanja, uglavnom se žale na neregularnosti u postupcima zapošljavanja državnih službenika, ali i na prijem zaposlenika u javnim preduzećima. To je problem sa kojim se najčešće suočavaju građani. Na naše prijave nismo dobili adekvatan odgovor vlasti koje bi mogle unaprijediti transparentnost i procedure pri zapošljavanju. Građani se žale da se najčešće zna unaprijed ko će biti zaposlen. Konkursne procedure se ne provode po pravilu itd. Taj problem neregularnosti i korupcije u zapošljavanju je problem sa kojim se najčešće sreću građani. I to je jedan od razloga sve većeg odlaska iz BiH.
Više od 1.500 građana obratilo se Transparency Internationalu u Bosni i Hercegovini putem besplatne linije za prijavu korupcije 0800 55555, a TI BiH je postupao u više od 270 predmeta po prijavama građana, novinara, aktivista i nevladinih organizacija kao i u predmetima koje je sam pokrenuo u 2017.godini. Da li je ovo broj koji odražava pravo stanje onih koji bi željeli da se korpucija prijavi?
Iz godine u godinu imamo sve veći broj prijava i predmeta po kojima postupamo. S druge strane, porast je nezadovoljstva kod građana. Mnogi ne prijavljuju korupciju iz razloga što smatraju da to neće ništa promijeniti. Građani još uvijek nemaju povjerenje u institucije i sistem da će uraditi nešto po njihovim prijavama. Svjesni su da kada institucije preuzmu predmete to traje jako dugo. Ohrabrujuće je da imamo sve veći broj ‘zviždača’ tj. ljudi koji iz samih institucija prijavljuju korupciju.
Podrška za prijavitelje korupcije?
Zakonski okvir koji bi trebao pružiti zaštitu prijaviteljima korupcije nije usvojen na svim nivoima. Ono što stalno govorimo da osim zakonskog okvira, gdje bi vi nekoga ohrabrili da prijavi korupciju, neophodno je da institucije pokažu da nešto rade po tim prijavama. Mi nismo vidjeli da institucije nešto rade po pitanju ovog problema. Mi, ako ništa drugo, pokušavamo redovno one što prijavljuju korupciju da obavještavamo o rezultatima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.