Poruke iz Mostara o Izbornom zakonu BiH

Vijesti 06. mar 201814:58 > 14:59
Twitter

Učesnici trilaterale u Mostaru predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović i čalnovi predsjedništva BiH Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Mladen Ivanić, naveli su da danas nije bilo razgovora o izmjenama Izbornog zakona.

“To nije bila tema naših razgovora, ali jesmo kolege informirali gdje se danas nalazimo i očekivanje naše strane da promjenimo Izborni zakon u redovnoj parlamentarnoj proceduri. Ako se to desi imamo dinamičnu aktivnost ispred sebe, ne samo izbora već i evorpskog puta. Ako se ne desi imamo puno iskušenja ispred nas”, kazao je Čović.

“Ja nisam htio da se upuštam u analizu tog pitanja jer to smatram unutarnjim pitanjem BiH”, naveo je Izetbegović.

“Rekao sam da je stanje teže nego što smo mislili i da će ova tema opteretiti mjesece koji dolaze unutar BiH. Na to upozoravam već godinu dana. Smatram da pogotovu nakon nekih izjava međunarodnih institucija, koje su rekle da će nas čekati do aprila, to je alibi da se ništa ne uradi”, kazao je Ivanić.

Predsjednica Hrvatske navela je da su ih članovi Predsjedništva ukratko izvjestili o stanju o novom izbornom zakonu.

“Nismo ulazili u njegove elemente. U ime Hrvatske mogu ohrabriti članove Predsjedništva BiH i sve u BiH da se što prije postigne dogovor i da se pokaže da su političke snage u BiH sposobne doći do rješenja”, navela je ona.

Kazala je da je “Hrvatska kao potpisnica Dejtonskog sporazuma i jamac obavezan pratiti procese u BiH”.

“Držimo da donošenje izbornog zakona u skladu sa ustavnim odlukama ustavnog Suda BiH i međunarodnih tijela jesu nužne kako bi se osigurala dejtonska načela bez miješanja. Hrvatska doista zastupa dejtonska načela, a ne pojedina rješenja. Na čelnicima BiH je preuzeti odgovornost. Načelo kao jedinu preostalu demokratsku opciju, a to je provoditi načelo konstitutivnih i jednakopravnosti svih naroda kako to stoji u Dejtonskom sporazumu. To je pravac u kojem čelnici BiH bi trebali nastupiti u izmjeni izbornog zakonodavstva. Najgora opcija je da Međunarodna zajednica nameće BiH rješenja”, navela je ona.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.