Usponi i padovi susjedskih politika

Vijesti 06. mar 201818:37 > 19:26
N1

Trilateralni susret u Mostaru podsjetio je na postojeće probleme u odnosima tri zemlje. Tokom proteklih godina, odnosi su varirali, pa je teško i nabrojati sva otvorena pitanja između BiH, Srbije i Hrvatske, a još teže sve krize na relaciji Sarajevo-Beograd-Zagreb.

Aktuelna rukovodstva tri zemlje imala su uspone i padove u međusobnoj komunikaciji. Zajednički susreti, rukovanja.. pa red teških riječi i optužbi, i tako u krug.

Ako je to Evropska unija to što sada radi Hrvatska, dabogda ja nikad ne bio u toj Evropskoj uniji“, rekao je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.

Komentar je to ministra sigurnosti nakon izjave hrvatske predsjednice da je BiH prijetnja zbog hiljada ekstremista. Ubrzo nakon toga, drugačija poruka hrvatskog premijera.

U bilateralnom smislu za Hrvatsku nema važnije zemlje od Bosne i Hercegovine“, kazao je premijer Hrvatske Andrej Plenković.

Usponi i padovi i u odnosima Beograda i Sarajeva. Teško ih je sve nabrojati. Zbog jedne izjave Izetbegovića zasjedalo je Vijeće za nacionalnu sigurnost Srbije.

Šta ja osjećam i šta bi ja volio da bude sa Kosovom, šta to tangira Srbiju. Taj nacionalni savjet bi trebao da zasjeda kad Dodik prijeti da će pocijepati BiH“, rekao je član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.

Aleksandar Vučić, predsjednik Republike Srbije kaže: “Gdje nas još ubjeđuju da nismo čuli ono što smo čuli, a ono što smo čuli je mnogo gore od onoga što su oni demantovali.”

U sjeni čestih političkih kriza, ostaju nagomilani problemi. Tako decenijama nema rješenja za razgraničenje sa Hrvatskom u Kostajnici, ili na području Neuma. Spor i oko Pelješkog mosta. Sa Srbijom nema dogovora o granci na Drini, kao ni nadoknade za potpoljeno zemljište na bh. strani nakon izgradnje hidrocentrala u vlasništvu Elektroprivrede Srbije.

Ne postoji koncenzus unutar političkih elita u Srbiii Hravtskoj da dođe do rješevanja pitanja nanačin da se te dvije države prestanu namirivati u svojim potraživanjima na račun BiH. Mislim da je to ključno pitanje“, mišljenja je Ešref Kenan Rašidagić, profesor na FPN u Sarajevu.

A ni unutar BiH nema koncenzusa o načinu razgraničenja sa istočnim i zapadnim susjedima. A taj posao im je u zadatak dala Evropska komisija, uz poruku da bez riješenih graničnih pitanja nema ni ulaska u evropsku porodicu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.