Mostar: Učenici se družili sa uglednim svjetskim fizičarima

Vijesti 07. mar 201817:44 > 17:53
N1

Otkrićem Higgsovog bozona, prije šest godina eksperimentalno je potvrđeno postajanje Higgsovog polja koje je odgovorno za mase elementarnih čestica. To otkriće je globalni naučni poduhvat hiljade naučnika i inženjera koji je započeo 90-tih godina. Neki od njih su gostovali u Mostaru kako bi učenike upoznali sa ovim otkrićem.

Ugledni svjetski fizičari Ivica Puljak i Nikola Godinović, uz brojne naučnike iz cijelog svijeta učestvovali su u jednom od najznačajnijih postignuća moderne fizike. U pitanju je otkriće Higgsovog bozona – čestica kojom se prema Standardnom modelu objašnjava masa drugih čestica.

“To je čestica koja je odgovorna za masu drugih elementarnih čestica, jer mi prije nismo razumjeli zašto ostale elementarne čestice iz kojih je izgrađeno sve oko nas, uključujući i nas same, zašto te čestice imaju masu. Sada znamo jer smo pronašli Higgsov bozon koji to objašnjava, a on to objašnjava na način da kaže da oko nas postoji tzv. Higgsovo polje koje prožima cijeli svemir i sve čestice prolazeći kroz to polje dobijaju masu, neke s tim poljem intereaguju jače pa imaju veću mase, neke slabije pa imaju manju masu”, kaže profesor fizike na FESB-u Ivica Puljak.

To otkriće naučni je poduhvat oko 10 000 naučnika i inžinjera koji je počeo prije 20 godina. Koliko je i zašto značajno otkriće te misteriozne čestice mnogi još uvijek ne razumiju, no fizičari je smatraju ključem za razumijevanje svemira. Pored Higgsovog bozona prije 3 godine otkriveni su gravitacijski valovi čije je postojanje najavio još Albert Einstein svojom općom teorijom relativnosti.

“Nakon što je prošlo sto godina kada je Einstein, sjedeći za stolom teoretski razmatrajući, otkrio da moraju postojati gravitacijski valovi. Gravitacijski valovi su sažimanje prostora i vremena i trebalo je sto godina proći, da ljudi ovladaju tehnologijama, da izmjere nešto što je milijarditinki dio milijarditinke metra promjena udaljeno između dva kraka dužine 4 km”, kazao je Nikola Godinović, profesor na FESB-u.

Upravo o svemu ovome učenici srednjih škola u Mostaru, učili su u sklopu “Međunarodnog istraživačkog dana učenika”, pa su imali priliku na jedan dan biti mladi naučnici.

“Već vidim učenike koji će biti budući fizičari i znanstvenici, to je i bila naša želja, da djeci na neki način približimo fiziku”, ubijeđena je Silvija Ćorić Džidić, profesorica Gimnazije fra Grge Martića.

Učestvujući na jedan dan u istraživačkom procesu, učenici su imali priliku pridružiti se video konferenciji s CERN-om kako bi raspravili svoje rezultate i kombinaciju njihovih zajedničkih rezultata.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.