Ugrožen riječni potencijal u BiH

Vijesti 14. mar 201819:10 > 21:08
N1

BiH važi za jednu od najbogatijih zemalja u Evropi, pa čak i u svijetu, po svojim resursima vode. Međutim, dugotrajni, održivi i strateški pristup u očuvanju i korištenju rijeka je ono što nedostaje, upozoravaju iz udruženja za zaštitu životne sredine. Najviše organskog zagađenja riječnih vodotoka proizvede stanovništvo u BiH i to 72 posto.

Nedim Hodžić s prvim martom kreće u ribolov. Voli doći na Miljacku i pecati. Međutim, stanje rijeke koju pamti iz mladosti, danas, kaže, nije baš najbolje.

Nije nam Miljacka čista k'o što je bila nekad. Kad sam ja bio sa svojih 18 godina, mog'o si se napit’ kad ožedniš danas to nije tako”, rekao je Nedim Hodžić, SRD “Miljacka”.

A smeća je mnogo na obalama bh. rijeka, nezakonitih nasipa, kao i odvoda otpadnih voda. Ovaj problem postoji i na rijeci Vrbas. 

I želimo poručiti vlastima da se okrenu ka projektima koji će unaprijediti stanje a ne ugroziti dalju budućnost rijeke Vrbas I života koji je u zavisnosti od ove rijeke“, kazao je Viktor Bjelić, Centar za životnu sredinu.

U rijeke prve kategorije u BiH ispusti se oko 64 miliona metara kubnih otpadnih voda, koje se tretiraju svega 5% sa prečistačima, I po tome smo na najnižem nivou u odnosu na zemlje EU, kaže direktor Agencije za vodno područje rijeke Save.

U naše vodotoke u BiH se upusti negdje oko 30 metara kubnih u sekundi otpadnih voda. Najzagađeniji je vodotok rijeke Bosne u koji se disponira 50% zagađenja, zatim Vrbas u koji se disponira 25% zagađenja“, kazao je Sead Delić.

Na slivnom području rijeke Save trenutno je u funkciji 8 prečistača otpadnih voda, a u 20 općina u toku su projekti za gradnju kanalizacionih sistema I prečistača, dodaje Delić. U Federaciji je 2010. donesena Strategija o upravljanju vodama. Međutim za potpunu provedbu nedostaje 2,7 milijardi KM, kaže Delić. Neophodno je dodaje sektor voda smjestiti na državni nivo.

Nemamo upravljanje vodamam na nivou države već su zakoni o vodama na nivou entiteta, a svi znamo da voda ne zna za granice, da ne možemo posmatrati jedan vodotok s jedne strane RS s druge strane Federacija, i to nam velike stvara probleme“, rekao je Sead Delić.

Iako smo zemlja bogata vodom, zbog čega smo prvi u regiji, a peti u Evropi, veliki je zadatak sačuvati pitku vodu, kako količinom tako I kvalitetom .Iz Koalicije za zaštitu rijeka BiH zato se protive i planovima za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu. Poručuju kako razvoj ne smije da podrazumijeva uništavanje kanjona i klisura, koje su kako kažu pluća rijeka.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.