Imenovanje Tvrtka Milovića podijelilo BHRT i FTV

Vijesti 16. mar 201819:20 > 19:46
N1

Izbor Tvrtka Milovića za urednika dokumentarnog programa BHT-a, izazvao je brojne polemike u javnosti. Otvorile su se stare rane - pitanje nezavisnosti, te izbor kadra po nacionalnom ključu. Dok se državni i entitetski javni servis dopisuju saopštenjima, u cijeli slučaj uključuje se i Udruženje BH novinari.

Prvo je Federalna televizija – javni servis, BHRT-u – također javnom servisu, poručila:

“Poslovodni odbor i Programski kolegij Radio-televizije Federacije BiH odlučili su do daljnjeg suspendirati svaku suradnju s Redakcijom dokumentarnog programa BHRT-a dok je na njezinom čelu Tvrtko Milović. Plašimo se da je ovim imenovanjem započela operacija etničke podjele javnog radio-televizijskoga servisa u našoj zLemlji. Ovi planovi posebno su bili izraženi u pokušajima HDZ-a i SBB-a da nametnu prinudnu političku upravu nad našom kućom koja bi provela zahtjeve HDZ-a za njezinom etničkom podjelom.”

BHRT je pustila da prenoći. Naredni dan je, također saopštenjem, poručila da je prekid saradnje neprimjeren. Upravni odbor ogradio se od političkih konotacija.

Za javnost, posebno online, sporne su bile Milovićeve aktivnosti, također virtualne prirode:

“Kada sam stigao u Sarajevo 2008. govorilo se o 900 djece. Kasnije je naravno bilo zaokruženo na 1000. Kada je bila Pašovićeva izložba sa stolicama već je bilo 1100 malih stolica za ubijenu djecu. Evo sad vidim naraslo do 1602. Jadna djeca…”, napisao je Milović.

Milovićeva konkurencija bio je, između ostalih, Srđan Šarenac. Filmski redatelj i producent iza sebe ima 15 dokumentarnih i igranih filmova i 20 međunarodnih nagrada, kaže.

“Ja nisam pripadnik niti jedne stranke i ja nisam nikada ni za kakav posao davao nikakvo mito. Ako pogledate gdje se BHRT nalazi na listi korumpiranosti, vidjet ćete da je među zadnje tri zemlje. Ja nisam dio te priče, ja snimam fimove. Ako neko razmisli, da sa takvim kvalifikacijama nisam podoban za takvo mjesto, da ima boljih kandidata, to je njihova odluka. Ja tu ne mogu uraditi ništa. A da bih bilo šta saznao, moram dobiti neku odluku”, izjavio je Srđan Šarenac, filmski režiser i producent.

“Srđan nije ispunjavao formalno-pravne uslove“, saopštila je BHRT. No, ovaj slučaj otvorio je “stare rane” servisa – pitanje nezavisnosti.

“BHRT-om upravlja Upravni odbor. Štiti interese javnosti, ne prima upute od organa koji ih je imenovao, a to je Parlamentarna skupština”, kaže zakon. Oni koji su javni servis napustili, kažu drugačije.

“Sve je u rukama stranaka, koji preko UO utiču na sve ostale strukture unutar radio-televizije. Šta sam ja mogao sa 5.000 KM odlučivati, pa ni eksera za scenu nisam mogao samostalno nabaviti, nego predložim programe, a onda UO kaže ‘ovaj hoćeš, ovaj nećeš’. Šta je to, nego uređivanje. Ne vidim ovdje neki principijelni korak, što sad FTV prekida saradnju sa BHT-om. Možda je BHT trebao prije prekinuti saradnju s njima”, izjavio je Milenko Voćkić, bivši direktor programa BHT-a.

Izbor novog direktora dokumentarnog programa osudili su i drugi medijski stručnjaci, a u slučaj se uključuje i Udruženje BH Novinari:

“Mi smo već dobili dvije zvanične prijave osoba koje su bili kandidati na konkursu, a koje nisu prošle, a nisu dobili nikakve informacije. Moraju javnosti dati precizne informacije u vezi sa kompletnim procesom kandidovanja i imenovanja informativnog i dokumentarno-savremenog programa”, poručila je Borka Rudić iz Udruženja BH novinari.

“Nažalost, to je tako, taj javni servis je pristao da bude političko pitanje, iako je javni servis najmanje političko pitanje”, dodao je Boro Kontić, direkor Mediacentra.

Upravni odbor bira se također po nacionalnom ključu. Tri člana iz konstitutivnih naroda, jedan iz reda ostalih. Iako zakon kaže da ne prima upute iz politike, za mnoge je on njena produžena ruka.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.