Postoji li veza između MMR vakcine i autizma

Vijesti 22. mar 201818:54 > 19:08
N1

Nakon pojave slučajeva obolijevanja od morbila, raste strah od širenja zaraznih bolesti koje su, zahvaljujući vakcinaciji, u prethodne dvije decenije bile gotovo iskorijenjene. Raste i broj zagovornika antiimunizacije. Oni kao najvažniji argument ističu negativne posljedice vakcina po zdravlje.

Morbili ili male boginje, ospice ili krzamak. Jedno od 10 zaraznih virusnih oboljenja od kojeg obolijevaju ljudi, može imati ozbiljne komplikacije i posljedice, te ima značajnu stopu smrtnosti u sviijetu. Od početka godine, Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH prijavljeno je 9 slučajeva, a jedan je laboratorijski potvrđen. Najbolji način zaštite je vakcinacija. Iz Zavoda poručuju da broj vakcinisanih opada.

“Posljednjih godina, u Federaciji BiH registrira se trend opadanja obuhvata imunizacijom djece cjepivom protiv morbila, rubeole i parotitisa (MRP cjepivo). Prema preliminarnim podacima, u 2017. godini, obuhvat cijepljenja MRP cjepivom u Federaciji BiH iznosio je 65,4% za prvu dozu cjepiva, a 66,9%. za drugu dozu cjepiva (od preporučenih 95%)”, stoji u saopštenju ZZJZ FBiH.

Ljekari poručuju, nevakcinisanje za pojedinca znači oboljenje. Za zajednicu, to je otvaranje vrata zaraznim bolestima.

“Evo sad imamo situaciju na vrata nam kuca krzamak. Sutra, ako se ovim trendom nastavi, doći će nam i druge bolesti koje ja kao pedijatar s decenijskim iskustvom nisam imala prilike da vidim uživo”, tvrdi pedijatrica Jasminka Smlatić-Muhadžić.

Negativan uticaj vakcina na zdravlje djece, navodna veza vakcina s pojavom autizma te sumnjiv kvalitet vakcina na našem tržištu. To su argumenti brojnih roditelja koji odbijaju vakcinisati svoju djecu. Neki su o tome javno pričali. Danas pred kamerama ne žele govoriti. Ali pišu na društvenim mrežama. Teza o navodnoj povezanosti MMR vakcine ili vakcine protiv morbila s autizmom stara je 20-ak godina. Jedan britanski ljekar pokušao je dokazati vezu, što je dovelo do smanjenja broja vakcinisane djece, a sam je kasnije izgubio dozvolu za rad. Autizam i MMR vakcina, kažu pedijatri, nisu povezani.

“Pokušao je postaviti tezu jer je to period kada se dijete vakciniše i period u kome roditelji primijete prve znakove autizma. Ta teza je otpala, sve studije su to odbacile, nema apsolutno nikakvog medicinskog uporišta”, kaže pedijatrica Enisa Mulalić.

Uprkos stajalištu struke, brojni roditelji se ipak odlučuju da ne vakcinišu djecu. Vakcinacija je zakonski obavezna, te zdravstvene inspekcije imaju pune ruke posla. U Republici Srpskoj pokrenute su prekršajne prijave i izrečene prve novčane kazne.

“Dosada smo protiv 4 roditelja podnijeli zahtjeve pred nadležnim sudovima za pokretanje prekršajnog postupka. Trenutno je jedan postupak okončan, gdje je od strane nadležnog suda roditelju izrečena novčana kazna u iznosu od 100 KM, jer je sam zakon propisao kaznu u rasponu od 100 do hiljadu maraka”, ističe Dušanka Makivić, portparol Inspektorata RS.

Pokret protiv vakcinacije nije stran ni zemljama u susjedstvu. U Srbiji se vode pretkrivični postupci i protiv zagovarača nevakcinisanja. Hrvatska je otišla korak dalje. Tamo je Ustavni sud presudio da vakcinacija nije pitanje ličnog izbora, već zakonska i ustavna obaveza.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.