Samo za odrasle: Neobično takmičenje u tucanju jajima

Vijesti 01. apr 201818:33 > 19:21
N1

Zbog Uskrsa i tradicionalnog takmičenja u tucanju jajima u Kraljevoj Sutjesci se okupila mnogobrojna dijaspora. Oni koji tu žive, zajedno sa onima koji su iselili, danas pjevaju, razbijaju jaja, i proslavljaju najveći kršćanski praznik.

Takmičari donose školjke. Publika iščekuje početak. Ovako Kraljeva Sutjeska zajednički proslavlja Uskrs.

Ovo je deseto jubliarno takmičenje, a prijavljeno je osam takmičara, svaki takmičar je dužan da donese jednu školjku jaja, a svako jaje prođe strogu provjeru žirija. Mora biti domaće i ofarbano u lukovini.

“Ovisno, neko počinje da skuplja od Božića, Nove godine, ja bar tako radim. Tri, četiri mjeseca odabiremo 30 najtvrđih jaja i donesemo ovdje za Uskrs”, otkriva Emil Krišić, takmičar.

Ovo je takmičenje za odrasle. Mlađi takmičari su pomagali da se jaja ofarbaju.

“Najčešće voskom, a može i u lukovini”, dodaje Krišić.

Iako se ne takmiče, pobjeđuju.

Bogata tradicija ovog mjesta, možda se najbolje ogleda u narodnoj nošnji koja spada u red najljepših. Starije bake nose je svakodnevno. Naše sagovornice u svečanim prilikama.

“Mi obučemo kada su Uskrs, Božić, Ivandan, bez nakita. (To su pravi dukati?) Da, mi smo bogati. Lete i dede za nama kao i momci što su letili”, priča nam jedna baka.

“U mene je brat umro prije mjesec i po, i ja vidiš nosim skroz crno ovo, bez dukata i bez zlatnog preko ječerme i ja sam ovako obučena zato što žalim”, objašnjava žena.

U vrijeme praznika u Kraljevu Sutjesku dolazi mnogobrojna dijaspora. I to je dio tradicije ovog mjesta.

“Svake godine sam tu za Uskrs, za Božić, ako šljiva rodi da se ispeče nešto. Sada smo došli zbog tradicionalnog tucanja jaja, da vidimo ko će da pobjedi, pošto mi je tetak dole, on je glavni”, kaže Mijo Filipović.

Ko dođe u ovo mjesto, obavezno posjeti i samostan Kraljevu Sutjesku. Tu ih dočeka gvardijan Željko Brkić.

“Tako da sam uistinu bio srećan kada sam vidio da je ova Sutjeska crkva bila popunjena do kraja, posebno onih koji su došli sa različitih krajeva svijeta”, ističe Babić.

Dugu tradiciju Kraljeve Sutjeske sa sobom nose i oni koji su davno napustili BiH. Vraćaju se zbog dragih ljudi i kulture koja se stvorila oko upravo ovog zdanja.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.