Bez pomoći trebinjskog Fonda solidarnosti moglo bi ostati blizu 1.000 građana, od kojih se pojedini nalaze u teškoj socijalnoj situaciji. Naime, Ustavni sud RS-a zaključio da je Odluka o osnivanju Fonda solidarnosti i Odluka o utvrđivanju posebne naknade za solidarnost Grada Trebinja neustavna.
Udruženje porodica sa problemom steriliteta “Bebe” na području Istočne Hercegovine djeluje već 8 godina s ciljem pomoći finansiranja vantjelesne oplodnje. Udruženje broji 187 porodica, te posebno ističu brojku od 86 beba. Značajna sredstva za vantjelesnu oplodnju uplaćivana su iz Fonda solidarnosti. Za ovu namjenu prošle godine, za šest parova uplaćeno 36.099 KM, a ove godine skoro 6.000 KM za tri bračna para kojima se pruža još jedna šansa.
“Oni su otišli na tu vantjelesnu oplodnju kao na drugi medeni mjesec, svi su došli sretni u Udruženje, pare su legle na tekući račun. Kad su im legle pare, kad su krenuli na kliniku svi su bili rasterećeni, nisu se čak ni sekirali da li će uspjeti li ne jer nemaju kredit, jer kad se vratimo s vantjelesne odmah nas čeka rata kredita. Ovo je bilo lijepo, opušteno i to mora uspjeti”, priča Snežana Misita, predsjednica Udruženja “Bebe”.
No nakon Odluke Ustavnog suda RS-a o neustavnosti Fonda solidarnosti, ovo Udruženje moglo bi ubuduće ostati bez novčanih naknada, baš kao i Narodna kuhinja, Udruženje osoba s invaliditetom, socijalno ugroženi, boračke kategorije i brojni drugi koji su pomoć primali iz Fonda solidarnosti. Apelaciju za ocjenu ustavnosti Fonda Ustavnom sudu podnio je Nebojša Vukanović.
O ovom pitanju raspravljalo se ranije u Skupštini kada su iz opozicije upozoravali da osnivanje Fonda solidarnosti nije u skladu sa Ustavom.
“Čim je nešto osporeno, znači da posao nije urađen na najbolji mogući način, ali je namjera bila najbolja. Bilo je rasprava u Skupštini i odbornika koji su i tada smatrali da će biti problema ove vrste, i evo iskrsnuo je i morat će da se riješi”, ocjenjuje Dragoslav Banjak, predsjednik Skupštine Trebinje.
“Mi ćemo naravno konstruktivno pomoći sa strane opozicije, ali na onome ko je donio i izglasao odluku je da traži izlaz iz ove situacije, jer bilo je značajnih uplata u Fond solidarnosti svih privrednih subjekata, moraju naći korake da izađu iz ove pat pozicije”, ističe Vidomir Begenišić, SDS.
Tako će gradske vlasti trebinjskim privrednicima morati vratiti iznos od oko 600.000 KM koji su prošle godine uplatili na račun Fonda.
Iz Gradske uprave su nam kazali da će rješenja za određene naknade ipak biti pronađena, ističu kako se neće prestati boriti za svoje sugrađane, te da će na sve načine pokušati obezbjediti nastavak programa.
“Mi još nismo dobili zvanično Odluku, ne znamo kako tačno ona glasi, gdje usmjerava i šta treba da uradimo da bi ispravili nešto ili je poništili…UO je u stalnom kontaktu i stava smo da Grad Trebinje i svi ljudi koji su davali dobrovoljno novac u taj Fond će i dalje na neki od načina nastaviti kako te kategorije ne bi bile ugrožene”, poručuje Mirko Ćurić, zamjenik gradonačelnika Trebinja i predsjednik UO Fonda solidarnosti .
Na prijedlog gradonačelnika Luke Petrovića, Fond solidarnosti osnovan je krajem 2016. godine, a Odlukom je predviđeno da sva preduzeća sa područja Trebinja, sa godišnjim prometom većim od 50.000 KM, u Fond uplaćuju 0,5 posto od ukupnog prometa. I dok gradske vlasti čekaju pismenu odluku, korisnici se nadaju da će se iznaći rješenje za nastavak ovog programa.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.