Paralelno sa pripremama za izbore traju napadi na našu zemlju i raste broj izjava koje unose nemir među građane. Opasne optužbe, opasne informacije, gotovo nikakve reakcije. Nedavno je zastupnica HDZ-a u Evropskom parlamentu Marijana Petir je uzburkala bh. javnost svojim izjavama.
Ona je navela da se u Bosni i Hercegovini pojavljuje sve više mladih žena koje se pokrivaju hidžabom, te muškaraca koji puštaju brade i klanjaju kako bi dobili stipendije iz arapskih zemalja. Dodala je da niču vehabijska naselja na granici sa Hrvatskom.
Marijana Petir ponovila je svoje navode gostujući u programu N1 TV. U BiH se grade vahabijska naselja u koja se vraćaju borci sa sirijskih ratišta. Saudijska Arabija sa preko 240 dobrotvornih zaklada finasira širenje konzervativnog islama, žene se tjeraju da nose hidžab dok su u cijeloj zemlji identificirani džepovi radikalizacije:
N1: Gospođo Petir, 2013. je bila prije pet godina, sada je 2018. godina. Prošlo je pet godina, pozivate se na izvješće koje je kreirano prije pet godina.
Petir: Ne, ja govorim o izvješću koje je izašlo u studenom, 2017. godine.
N1: Dobro, ali podaci koji spominjete su iz 2013. godine, sami ste kazali.
Petir: Sami znate da se analiza radi kroz određene periode, određena razdoblja.
Ne postoji niti jedan operativni podatak koji bi potvrdio navode koji su izrečeni u Evropskom parlamentu. Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH, kaže kako ima dobru saradnju sa kolegama iz regiona i EU te da mu nije jasno na koja izvješća EU, se pozivaju pojedini europarlamentarci.
“Mi nemamo takve podatke, EU nam nije dostavila. Niti su to stvarni podaci. Mi imamo drugačije pokazatelje. To su stvari bez agrumenata, date u političke svrhe. Ključne probleme u vezi toga mi smo pregrmili, ne znam odakle joj to. Malo je zakasnila. Naši podaci su transparentni, i dostupni svima”, kaže ministar Mektić.
Umjesto o hiljadama osoba povezanih sa radikalnim skupinama, bh. sigurnosne službe kažu da se radi o 140 lica, od kojih je većina kazneno procesuirana, a ostali su pod strogim policijskim nadzorom
Nermina Kapetanović, zamjenica predsjedvajuće parlamentarne Komisije za evropske integracije primjećuje da se sve dešava uoči odgovara zvaničnog Brisela na Upitnik.
“Ne mislite li vi, da bi gospođa Mogherini hitno doputovala u BiH da su ovi navodi tačni, da provjeri situaciju. Dakle mislim da su ovi navodi pretenciozni, vrlo maliciozni i dolaze u trenutku kada Evropka komisija treba da procijeni kvalitet odgovora BiH u Upitniku. Mislim da se stvara jedna vrlo negativna atmosfera o percepciji BiH unutar Evropske unije”, upozorava Kapetanović
No slične izjve nisu rijetkost u Evropskm parlamentu i dolaze ponekad i od najviših zvaničnika. Kao i obično, i ovaj put reakcije su izostale
“Mislim da bi naša diplomatija trebala da više govori o tome, da iznosi pravo činjenično stanje i da utiče na suzbijanje dezinformacija koje od nekih pojedinaca idu, da nanesu štetu”, upozorava Dragan Mektić, ministar sigurnosti u BiH.
To otežava i moj posao. Jer nije moje da polemišem sa Petir i sličnima, kaže Mektić.
Ignorantski odnos previše ne iznenađuje profesora Zlatka Hadžidedića, koji je i sam jedno vrijeme bio zaposlen u Ministarstvu vanjskih poslova BiH.
“Ono je projektovano da ne funkcioniše, da bude neka vrsta turističke agencija za par familija kojima je dobro došlo da se par familija dobro žive, odu malo vani. A što se tiče bavljenje vanjskom politikom, ko god se usudio vrlo brzo je odstranjen”.
Miloš Šolaja, profesor međunardnih odnosa na FPN Banja Luka, s druge strane dodaje da je bh. diplomacija odraz podjeljenjih politika koje se u BiH vode
“Jednostavno nema zajedničkih odgovora na mnoga pitanja. Nije to samo pitanje vehabizma, ne postoje usaglašeni stavovi o vanjskopolitičkoj strategiji, pa šta onda očekivati. Iako je napisana. I ovo se skoro neće promijeniti”, kaže Šolaja.
Narednih dana u BiH boravit će predstavnici Poodbora za odbranu i sigurnost Evropskog parlamenta. Zanimljivo da o njihovoj posjeti nisu upoznati svi članovi Parlamenatarne komisije za Evropske integracije.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.