Drugostepena presuda kojom je lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj osuđen na 10 godina zatvora za zločine protiv čovečnosti jeste uspeli pokušaj Haškog tribunala da se na dostojanstven način izvuče iz slučaja koji je naneo veliku štetu čitavom procesuiranju zločina, izjavila je danas osnivačica Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić.
Komentarišući drugostepenu presudu Mehanizma za međunarodne krivične tribunale, kojom je Šešelj osuđen na 10 godina zatvora i proglašen krivim za progon i podsticanje na progon Hrvata u selu Hrtkovci u Vojvodini 1992. godine, Kandić je za AA rekla da ova presuda danas vraća ponovo ovaj slučaj u standarde Haškog tribunala.
“Nije osuđen za udruženi zločinački poduhvat, što se moglo i očekivati, jer kada je u pitanju taj poduhvat niko iz Srbije nije osuđen ni kada je u pitanju Hrvatska niti Bosna i Hercegovina”, ocenila je Kandić.
Prema njenim rečima, ono što jeste začuđujuće je da za sve izjave Šešelja u Vukovaru, Malom Zvorniku i Sarajevu nema dokaza da su imale konkretne posledice po život ljudi.
“Sve u svemu, ovo jeste jedan uspeli pokušaj Haškog tribunala da se na jedan dostojanstven način izvuče iz slučaja Šešelj, koji je naneo veliku štetu čitavom procesuiranju zločina”, dodala je Kandić.
Apelaciono veće suda konstatovalo je da je Šešelj kaznu već odslužio, jer je u pritvoru u Hagu bio od 2003. do 2014. godine. Na to je Kandić, koja sada predvodi inicijativu za osnivanje Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o stradalima ratova devedesetih (REKOM) rekla da se podrazumevalo da će Šešelj ostati na slobodi.
“Imamo Šešelja, on jeste osuđeni ratni zločinac i poruke iz Hrtkovaca moraju ovde biti veoma zapamćene, jer je sudski dokazano da su ti govori imali posledice po ljude i doveli do prisilnog iseljavanja Hrvata”, zaključila je Kandić.
Žalbeno veće Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS) izreklo je danas konačnu presudu u predmetu protiv Vojislava Šešelja proglasivši ga krivim za zločine protiv čovečnosti i osudivši ga na 10 godina zatvora.
Šešelj je proglašen krivim za individualnu odgovornost za zločine protiv čovečnosti koji obuhvataju podsticanje progona, prisilno raseljavanje, deportacije i premeštanje civila nesrpske nacionalnosti u Hrtkovcima u Vojvodini, u Srbiji, 1992. godine.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.