U područnoj školi Liplje kod Zvornika – nakon više od dva mjeseca bojkota – učionica danas puna. Svih šesnaestero djece na nastavi.
Nekolicina roditetlja nedavno je štrajkovala glađu o zvorničkoj opštini, te dobili obećanje načelnika da će kontaktirati Ministarstvo obrazovanja Republike Srpske, i pokušati riješiti problem upisivanja u knjižice i dnevike bosanskog jezika.
Roditelji će čekati do srijede reakciju nadležnih – ako ne bude udovoljeno zahtjevima, razmotrit će naredne korake.
Učionica puna. Đaci raspjevani. Većina ih u školi nije bila više od dva mjeseca – no, sjećaju se riječi pjesmice o proljeću. Na stolovima udžbenici. Pernice. Sva potrebna oprema. Sasvim uobičajena slika. Ali pitanje je do kada će ovako ostati?
“Dogovorili smo se da djeca krenu u školu, a da će oni do srijede podnijeti zahtjev Ministarstvu da se krene u rješavanje ovih naših problema”, izjavio je Muharem Sinanović, roditelj.
Ako se ne riješi – od prava da djeca izučavaju bosanski jezik, roditelji neće odustati.
“Pa bitno je da kada moje dijete naraste, kada bude imalo 18 godina da se on ne stidi mene i da se ja ne stidim njega, on će shvatiti šta se dešava i pitat će me jednog dana, ‘babo, otkud ja da učim jezik koji ne postoji’?”, dodao je Sinanović.
Jezik. Tako piše u đačkom dnevniku. Tamo gdje bi trebao stajati bosanski, pokazuje nastavnica Elvisa Kičić. Ako ne može bosanski, neće upisati onda ni bošnjački. Isto je sa đačkim knjižicama. Zbog toga što odbija upisati bošnjački jezik, knjižice nisu ovjerene. 14 godina radi u područnoj školi Liplje. Iako strahuje od gubitka posla, – kaže, posustati neće. No, sada je problem i kako nadokanditi izgubljeno vrijeme?
“Nadokndana časova svakodnevno, plus jedan dan vikenda, subota, eh sad, sa ovim učenicima kako i šta ni sama ne znam, a djeca su zaboravila sve. Ja dobro znam kojim jezikom govorim, šta djeci predajem, I koji je naš maternji jezik, jezik bošnjačkog naroda ne postoji, nikada nije ni postojao”, poručuje Elvisa Kičić, nastavnica.
Načelnik Opštine Zvornik, Zoran Stevanović danas nije bio dostupan za izjavu. No, direktor matične škole Sveti Sava u Zvorniku, vrlo otvoreno, kaže, nije optimističan kada je riječ o zahtjevima roditelja iz Liplja, jer to je pitanje više politike. Direktor Petrović strahuje da djeca neće uspjeti završiti školsku godinu na vrijeme.
“Ta djeca, kada smo završili to neko dogovaranje nisu pitala roditelje ni hoćemo li kući, nisu pitali ni jesmo li gladni, ništa, nego su svi pitali, hoćemo li ići sutra u školu, djeci je mjesto u školi, a roditelji krenite u borbu za prava”, kazao je Radomir Petrović.
Da je pitanje bosanskog jezika u Republici Srpskoj – viša politika, najbolji primjer je Konjević Polje. Višemjesečno kampovanje ispred OHR-a, sudske presude u njihovu korist, bojkot matične škole – prava nisu ostvarena.
Pet godina, 120 djece Konjević Polja i okoline školuje se u Edukativnom centru u Novoj Kasabi. Kapaciteti popunjeni. Nastavno osoblje nerijetko bez plata. Nastavni program sarajevski. Upisani u sarajevske škole. Na kraju svake godine, umjesto u svojoj – ispite i ocjene upisuju u školi u Federaciji. Ali roditelji ne odustaju.
“Ovo je jedna improvizacija. Mi smo prinuđeni na to. Bolje i to nego da djeca gube i nego da uče bilo šta ono što se nama nameće ovdje u RS. Mi smo svjesni da će ovo trajati vodimo te sudske procese mi nemamo druge opcije za nas je ovo biti ili nebiti”, navodi Muhizin Omerović, roditelj.
Ono što ih posebno plaši, kažu, jeste najava da bi škole u Republici Srpskoj uskoro mogle preuzeti nastavne programe Srbije. To bi dodatno otežalo položaj i prava njihove djece.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.