Migranti u glavnom gradu BiH i dalje su realnost. Svakim danom ih je više. A priliv se tek očekuje zbog dešavanja na Bliskom istoku i zaoštravanja sukoba velikih svjetskih sila.
Gdje smjestiti sve te ljude – pitali smo nadležne. Umjesto odgovora dobili pitanje: Žele li uopšte ti ljudi biti smješteni?! Skromne smještajne kapacitete pravdaju činjenicom da BiH migrantima nije zemlja odredišta, već prolaza.
Kažu, u azil se ne prijavljuju ili daju lažne podatke.
Ahmed je prije tri dana prešao granicu. Došao je iz Srbije.
“Ja sam Ahmed iz Alžira“, kazao je. Nakon kratkog vremena pristaje da pokaže papir da li je smješten u azilu.
“Hoćete vidjeti moj papir? Evo…Mohamed Ali? Lažan je. Lažan je, ovaj papir ne znači ništa. Tu sam samo 5-10 dana i idem iz BiH. Za Hrvatsku“, dodao je u izjavi za N1.
Mogućnost da nađu način da pređu granicu prema Evropi – lakša je sa ulice – kažu. Takvu sreću ima jedno ili dvoje od stotinu. Ostali – čekaju svoju priliku. Spavaju na ulicama, pasažima i snalaze se za hranu.
U kampove neki bi htjeli, a neki ne. Nadležni tvrde, Centar u Delijašima ima kapacitet od 150 mjesta i uglavnom je polu – prazan.
“Nikakvih problema nema da svako lice koje iskaže namjeru može da dođe i da bude smješteno u azilantski centar i da podnese zahtjev za azil. Ne dolaze jer je tu registracija prema standardima Dublina, mi uzimamo biometrijske podatke i oni su poučeni tome od strane onih koji njima tokom čitavog puta manipuliraju”, kaže Marijan Baotić iz Ministarstva sigurnosti BiH.
Složni da ne treba paničiti glede broja migranata za sada su i u Međunarodnoj oorganizaciji za migracije. No, ne i da nema potrebe za većim smještajnim kapacitetima.
Opširnije u prilogu Minele Jašar – Opardija.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.