Banjalučani u strahu, stručnjaci nisu zabrinuti

Vijesti 17. apr 201818:18 > 19:23
N1

Slučaj smrti Davida Dragičevića iz Banjaluke potresao je čitavu Bosnu i Hercegovine. No i niz drugih događaja koji su se u posljednje vrijeme desili u tom gradu, a utiču na bezbjednosnu situaciju, izazvali su strah kod Banjalučana.

Nerasvijetljen slučaj smrti Davida Dragičevića, ispaljena zolje na zgradu, napad nožem na sedamnaestogodišnjaka. Na ovaj niz događaja, u posljednih mjesec dana, Banjalučani nisu ostali ravnodušni.

Anketa:
– Čovjek ne može ovim gradom više noću da hoda. Zaista nije sigurno i šetališta i sve, jako mnogo sumnjivih osoba hoda. Strašno.
– Bezbjednost u svakom gradu se ne može gledati po par slučajeva što se desilo. U Banjaluci je dosta dobro bezbjednost odrađena.
– Banjalučani šute ali nije to u redu. (Imate li povjerenja u policiju?) Nemam u sve. Ima pojedinaca koji ne zaslužuju povjerenje. (A u pravosuđe) U pravosuđe sam totalno razočaran. Ganjaju sitne stvari, a krupne ništa. Ne smije niko ništa izgleda.

Više od 20 dana Banjalučani se okupljaju na Trgu Krajine pod sloganom “Pravda za Davida”. Davor Dragičević, otac smrtno stradalog dvadestjednogodišnjaka, u obraćanjima javnosti imenom i prezimenom proziva sve koje smatra odgovornim za Davidovu smrt ili prikrivanje informacija.

“Počev od gospodina Karana doktora, Dragana Lukača ministra, Darke Ilića ne znam šta radi više, Dalibora Vreće tužioca koji mi ne da foto dokumentaciju”, kaže Davor Dragičević, Davidov otac.

Dragičević pominje imena i Davidovih vršnjaka koji su učestvovali u tuči, imena braće iz opljačkane kuće, i mnoge druge. Pozvao je i političke partije da se izjasne o tom slučaju.

Stranke su krenule redom. Vladajuće traže hitnu reakciju institucija i odgovornost nadležnih. Opozicione podnošenje bezuslovnih ostavki visokopozicioniranih funkcionera MUP-a. Smjene u policiji traže i iz Udruženja građana Restart Srpska.

“Banjaluka je postao potpuno nesiguran grad. Šta god zvaničnici htjeli i na koji god način to htjeli da prikriju”, ističe Stefan Blagić, UG Restart Srpska.

Blagić nam je ovu izjavu dao dan prije nego što je, kako je to na svom Facebook profilu naveo, iz sigurnosnih razloga napustio BiH. Banjalučane je potresao i slučaj iz kafića koji se nalazi neposredno uz Palatu Republike.

U samom centru grada, u 21 čas, kada je velika frekvencija ljudi u jednom od ugostiteljskih objekata izboden je maloljetnik. Zadobio je povrede grudnog koša, leđa i nadlaktice i nalazi se na kućnom liječenju. Nož je potegao dvadesetdvogodišnji Zvjezdan Barjaktarević, koji je policiji od ranije poznat po tučama i krađi automobila.

Da bezbjednosna situacija nije idealna, ali da nije ni zabrinjavajuća ocjena je stručnjaka.

“Institucije u čijoj je nadležnosti da se očuva bezbjednost rade na tom poslu, sad je Tužilaštvo na potezu, ali mogo toga se i politizuje”, smatra Predrag Ćeranić, stručnjak za bezbjednost.

Ministar unutrašnjih poslova i direktor policije RS odbili su komentaristi bezbjednosnu situaciju. Banjalučani da bi izvršili pritisak na nadležne da se rasvijetli slučaj David, te od ranije nerasvijetljena ubistva za 21. april najavljuju veliki miting pod nazivom “Banjaluka se budi”. 

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.