Sudija Theodor Meron boravi u Sarajevu gdje je učestvovao na konferenciji "Procesuiranje genocida u BiH" koja je počela danas, a okupila i brojne mlade ljude iz BiH i regije koji uče o ratnim dešavanjima, zločinima i genocidu. Budućnost se gradi na temeljima istine, njihova je poruka.
19. travnja 2004. godine u Haškom tribunalu donesena je po mnogima jedna od najvažnijih presuda. Presuda u slučaju Radislav Krstić. Bio je prva osoba pravosnažno osuđena za genocid u Srebrenici. Istovremeno, bila je to i prva presuda nekog međunarodnog suda za genocid počinjen na tlu Europe.
“U svom stremljenju da eliminušu jedan dio bosanskih Muslimana, snage bosanskih Srba su izvršile genocid. One su imale za cilj istrebljenje 40 tisuća bosanskih Muslimana , koji su živjeli u Srebrenici, grupu koja je predstavljala bosanske muslimane uopšte . Kada su se prihvatile ovog genocidnog poduhvata, snage bosanskih Srba su bile svjesne da će šteta koju nanose bosanskim Muslimanima biti trajna. Nazivamo masakr u Srebrenici njegovim pravim imenom – genocid”, kazao je 2004. Theodor Meron.
Isti ovaj sudac, Theodor Meron 14 godina kasnije u Sarajevu i to kao sudionik konferencije “Procesuiranje genocida u BiH” . Upravo ovakvim skupom organizatori su željeli ukazati na, kako kažu, povijesnu presudu.
“Naravno, trebat će vrijeme nažalost na ovim prostorima, da se prihvate određene činjenice, da se doista shvati što se desilo i zašto je do toga došlo. Upravo su mladi naš fokus i sada i u narednom periodu da pokušamo njima ukazati na svu ovu problematiku”, poručuje Murat Tahirović, Udruženje svjedoka i žrtava genocida.
Zato su u Sarajevo stigli mladi iz zemalja regije, ali i BiH.
“Ako gledamo planove i programe svih fakulteta i univerziteta, možemo zaključiti da zbog kontroverzne političke scene se nažalost ne smije pričati o određenim stvarima i ne možemo razvijati određenu kulturu”, smatra Zlatko Hadžić, student iz Sarajeva.
“Jako smo zahvalni što imamo priliku da učimo od istaknutih ljudi u ovoj oblasti, kao i da posjetimo Tunel spasa, koji smo jučer imali priliku posjetiti i za sutrašnju posjetu Srebrenici, gdje ćemo odati počast žrtvama”, dodaje Nina Gosto, studentica iz Mostara.
Žrtve poručuju kako je presuda Radislavu Krstiću za genocid povijesna činjenica, jer je prva.
“Želimo da mladi saznaju istinu kako bi gradili budućnost, jer postoje laži, veličanja osuđenih za genocid i to ne smije biti praksa. Mladima je potrebna istina zbog budućnosti”, mišljenja je Kada Hotić, Majke enklave Srebrenica i Žepa.
Njihovo prisustvo na konferenciji pozdravio je i bivši tužitelj Međunarodnog suda za ratne zločine Mark Harmon…
“Oduševljen sam što su mladi sa područja bivše Jugoslavije prisutni, jer je vrlo bitno zapamtiti ovakve zločine u svijetu u kojem sjećanja blijede. Vrlo je bitno da mladi više nikad ne dozvole da se nešto takvo ponovi”.
A ne smije se dozvoliti ni negiranje genocida, ističu i sudionici konferencije iz Srbije.
“Posebno je problematično i to na koji način danas društva i mladi rezonuju o onome što se desilo u BiH i Srebrenici i da li je to genocid ili ne”, kaže Višnja Šijačić, Fond za humanitarno pravo.
Razmjere onoga što se dogodilo u Srebrenici 1995. godine svi sudionici skupa iz regije imaće priliku vidjeti u četvrtak.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.