Dvadeset devet poslanika Narodne skupštine RS-a danas je dostavilo zahtjev da se sazove posebna sjednica parlamenta RS-a, na kojoj bi se razmatralo stanje bezbjednosti u Banjoj Luci i Republici Srpskoj.
U skladu sa skupštinskim poslovnikom uz zahtjev za posebnu sjednicu u parlament su dostavili i potpise, kao i materijal za predloženu tačku dnevnog reda.
“Narodni poslanici, podnosioci zahtjeva za održavanje posebne sjednice Narodne skupštine RS-a smatramo da postoji opravdan strah javnosti u RS da je stanje bezbjednosti pogoršano nakon niza događaja koje MUP RS nije na vrijeme razjasnio”, stoji u ovom materijalu.
Svojim, kako dodaju, “nepotpunim i, često, kontradiktornim javnim istupima najviši funkcioneri MUP-a su izazvali konfuziju u javnosti, a građani u sve većoj mjeri sumnjaju u kredibilitet i MUP-a i svih institucija sistema da odgovore na povećane bezbjednosne izazove i rizike, a što se i praktično demonstrira svakodnevnim i sve brojnijim okupljanjima u centru Banje Luke svih onih koji traže odgovor na pitanje zbog čega nadležne institucije nisu u stanje da rade svoj posao“.
U proteklih nekoliko sedmica desili su se, kako navode, određeni događaji koji ukazuju na narušenu bezbjednosnu situaciju u Banjoj Luci.
“Posebno postaju zabrinjavajući događaji koji su se desili u martu ove godine i koji do danas nisu razrješeni, iako se radi o događajima koji su izuzetno važni i koji po svojoj prirodi zahtjevaju da se kompletan potencijal MUPRS-a stavi u funkciju demistifikacije ovih slučaja”, naveli su poslanici koji traže posebnu sjednicu.
Radi se o slučaju, podsjećaju, smrti dvadesetjednogodišnjeg mladića Davida Dragičevića, a koja je prvobitno okarakterisana kao zadesna, s tim da su činjenice i okolnosti koje su se svakodnevno pojavljivale u javnosti “na kraju pružile osnove sumnje cjelokupnoj javnosti da je riječ o nasilnoj smrti nesrećnog mladića“.
Nakon Davidove smrti, podsjećaju, na jednu poslovnu zgradu ispaljen je projektil iz ručnog raketnog bacača “zolje“, čiji počinioci nisu do današnjeg dana pronađeni.
“Dodatan strah unose i prijetnje koje su dobili pojedini tužioci, što ukazuje da ni ljudi koji obavljaju određene odgovorne dužnosti i koji imaju pravo na svaku vrstu zaštite nisu sigurni i moraju da strahuju za ličnu i bezbjednost svojih porodica. Zbog niza događaja koje su doveli do situacije pojačane nesigurnosti građana zatražili smo da o bezbjedonosnoj situaciji raspravlja Narodna skupština RS”, navela je u materijalu za posebnu sjednicu jedna trećina poslanika, što je po Poslovniku dovoljan broj da mogu tražiti da se zakaže ovo zasjedanje.
O zahtjevu treba da odluči vladajuća većina.