Pomirenje, iako je ta riječ često zloupotrijebljena, je moguće, a evropska radionice "Suočavanje s prošlošću opterećenom nasiljem u BiH" koju organizuje njemačka fondacija "Maksimilijan Kolbe" zajedno sa Međureligijskim vijećem BiH, trebala bi da da doprinos tom procesu, izjavio je danas u Sarajevu potpredsjednik ove fonacije Jerg Lier.
“Treba imati na umu kako brutalno i brzo nasilje može raskidati društveni okvir i koliko je neophodno vremena da se takve stvari liječe i da krene pomirenje”, rekao je Lier novinarima tokom otvaranja evropske radionice u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu.
On je pojasnio da je cilj evropske radionice “Suočavanje s prošlošću optrećenom nasiljem u BiH”, koja je počela danas i traje do 26. aprila, da učesnici, koji su iz različitih evropskih zemalja, ali i iz BiH, saslušaju jedni druge.
Potpredsjednik Fondacije “Maksimilijan Kolbe” naveo je da evropske radionice sadrže dva izvora svjedočenja, a to su žrtve nemilih događaja, ali i sami učesnici iz BiH, koji nose istoriju svog naroda u srcu.
“Ponekad tu ima i suza. Ovakve radionice nisu uvijek jednostavne, jer to nije sjedenje pod palmama sa gitarom i sviranje pjesama o miru. To je uvijek nešto više i dublje. Slušamo preživjele žrtve, ali i slušamo se međusobno”, pojasnio je Lier.
Prema njegovim riječima, ove radionice imaju smisla, jer daju osjećaj da nasilje ne može imati posljednju riječ.
Učesnik evropske radionice, student Dajana Dejanović iz Banjaluke smatra da su ovakvi skupovi korisni, prije svega, za domaće učesnike.
“Učesnici iz inostranstva imaće priliku da se iz prve ruke uvjere da je međureligijski dijalog u BiH zaista moguć. Meni kao studentu studija međureligijskog dijaloga i izgradnje mira će dati novu podlogu za dalji rad i motivaciju za dalje usavršavanje”, istakla je ona.
Dejanovićeva smatra da je neophodno više djelovati u pravcu suočavanja s prošlošću i organizovati više ovakvih skupova i to ne samo za studente, nego i za starije ljude i političare.
Stručni savjetnik Međureligijskog vijeća Emir Kovačević pojasnio je da je današnja evropska radionici o suočavanju s prošlošću koja je optrećena nasiljem u BiH četvrta ove vrste koja se organizuje u saradnji sa Fonacijom “Maksimilijan Kolbe”, tokom koje će učesnici posjetiti i mjesta stradanja.
“Učesnici su iz različitih evropskih zemalja, ali i iz BiH. Fondacija `Maksimilian Kolbe` ima mnogo iskustva u pitanju kako preboliti prošlost koja je opterećena nasiljem. Tokom radionice predviđena je posjeta četiri lokacije na kojima su stradali Srbi, Bošnjaci, Hrvati i Jevreji, a učesnici će imati priliku da čuju svjedočenja preživjelih žrtava o tome kako su se zločini dogodili”, rekao je Kovačević.
Kovačević je naveo da će danas biti održana četiri predavanja o stradanju Bošnjaka, Srba, Hrvata i Jevreja na lokacijama koje će učesnici posjetiti sutra i prekosutra.
Učesnicima evropske radionice danas će u 14.30 časova u Staroj pravoslavnoj crkvi na Baščariji biti predstavljena mjesta stradanja – Bradina u kojoj su stradali Srbi, Trusina u kojoj su stradali Hrvati, Ahmići u kojima su stradali Bošnjaci, te Kruščica u kojoj su stradali pripadnici jevrejskog naroda.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.