Novi strahovi oko univerzitetskih diploma stečenih u BiH

Vijesti 25. apr 201817:58 > 19:12
N1

Vijest da bi diplome stečene na univerzitetima u Bosni i Hercegovini, ali i Srbiji preko noći mogle postati nevažeće u Hrvatskoj - otvorila je prostor za nove strahove.

Ipak, u većini slučajeva neutemeljene. Sve po zakonu i prema jasnim kriterijima. No, krije li se iza svega politika?

Agencija za znanost i visoko obrazovanje Hrvatske zatalasala je interes šire javnosti, posebno one u Bosni i Hercegovini. Hoće li bh. diplome biti važeće? Kriteriji Agencije jasni. Među ostalim: Da je visokoškolska institucija akreditirana od strane nadležnog tijela države u kojoj se nalazi; kao i to da je izdana od strane akreditirane visokoškolske institucije.

Ono što motivira brojne mlade iz Hrvatske da u Bosni i Hercegovini nakon srednje škole nastave studij svakako su jefitniji troškovi studentskog života. Ipak, sve se veći broj mladih iz Bosne i Hercegovine odlučuje za nastavak studija u Hrvatskoj, a nameće se pitanje – jesu li njihove diplome u međuvremenu postale nevažeće slovo na papiru?

Diplome Univerziteta u Sarajevu ostaju važeće, kako u susjednoj Hrvatskoj, tako i širom Evrope i zemalja svijeta, odlučan je u odgovoru rektor Škrijelj. Stanovišta je kako se time, ipak, ne mogu pohvaliti neki privatni univerziteti.

“Univerzitet u Sarajevu taj problem neće imati. Apsolutno i odgovorno tvrdim da diplome UNSA neće biti upitne. Međutim, ono što želim naglasiti jeste da se može dogoditi da diplome nekih univerziteta i sveučičlišta koji nemaju institucionalnu akreditaciju mogu biti upitne – ne samo u Hrvatskoj, nego i širom svijeta”, kazao je Rifat Škriljelj, rektor Univerziteta u Sarajevu.

Obratili smo se i hrvatskoj Agenciji za znanost i visoko obrazovanje. Poručuju kako postupaju po kriterijima.

U postupcima priznavanja, Agencija u obzir uzima sve kriterije kao i najnovije službene informacije nadležnih međunarodnih institucija, a posebno one vezane uz akreditiranost agencija za osiguravanje kvalitete. Temeljem tih informacija odlučivat će se o svakom pojedinom zaprimljenom zahtjevu.

Agencija odgovara na čitav niz upita zainteresiranih stranaka, posebice iz BiH i Republike Srbije. Informacije o daljnjem postupanju u postupcima priznavanja visokoškolskih kvalifikacija iz BiH i Republike Srbije bit će pravovremeno objavljene na mrežnim stranicama Agencije, a svim građanima zahvaljujemo na razumijevanju.

Prvi čovjek Agencije za razvoj visokog obrazovanja u BiH kaže kako je po srijedi politika. Problemi između dvije države u visokom obrazovanju nastali su, kaže, prošle godine kada je hrvatska Agencija htjela da reakreditira mostarsko Sveučilište, što nije dopušteno.

“Ja nemam informaciju oficijelnu – niti od Agencije, niti od hrvatskog ministarstva, niti od bilo kojeg našeg studenta da mu je odbijeno priznavanje diplome. U ovom momentu je to više jedan događaj prisutan u medijima, a šta se u pozadini svega događa – ja mogu pretpostaviti, ali ne mogu o tome govoriti”, naveo je Enver Halilović, direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja.

Iako neki univerziteti nemaju akreditaciju u Bosni i Hercegovini, vlasti još ništa ne čine po tom pitanju. Diplome se uredno izdaju. A nerješeno pitanje, osim toga, ostaje i ono koje se tiče navoda o miješanju u visoko obrazovanje druge države.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.