Filipović u Pressingu: Razlika između Miloševića i Vučića

Vijesti 25. apr 201820:57 > 21:02
N1

"Milošević je bio jedan jako interesantan čovjek. Pravili smo sporazum s ciljem da se izbjegne rat", kazao je u večerašnjem Pressingu na N1 akademik Muhamed Filipović.

Koja je razlika između Slobodana Milošević i Aleksandra Vučića?

Milošević je bio jedan jako interesantan čovjek. Pravili smo sporazum s ciljem da se izbjegne rat. Uvjeravao sam Aliju Izetbegovića da je najviši cilj jedne politike da sačuva narod od rata. Govorio sam da moramo izbjeći da uđemo u rat, a da će Tuđman htjeti da nas uvuče kako bi primili udarac. To se i desilo. Nažalost, moja predviđanja su bila tačna. Išao sam za vrijeme rata u Beograd jer me molio rahmetli Izetbegović, jer se ukazala prilika da napravimo sporazum. Razlikuju se u tome što je Milošević bio jasan. On je rekao šta je mislio. O ovome ne znamo, ima jako fine fraze i ne znamo šta će učiniti. Milošević je bio jasan. Meni je rekao da želi sporazum s nama da bi dokazao da nije on onaj ko proizvodi rat na Balkanu i da je bio primoran da interveniše u Hrvatskoj jer je Tuđman uveo ustaše. Da bi to dokazao, odlično mu je dolazio sporazum sa Izetbegovićem. Napravili smo sporazum da bi ga u zadnji čas otkazali iz SDA. Nikada mi Izetbegović nije dao objašnjenje zašto je to otkazao jer je on prvi rekao na zajedničkom sastanku “Ovo je dobro, potpisaćemo”. Nakon dva dana došao je telegram u kojem kažu da se ne slažu s tim. Pitao sam ga više puta, nikad mi nije htio reći. Bili smo vrlo bliski. Ja sam poštovao činjenicu da je on za svoja uvjerenja ležao u zatvoru. Nakon toga, 89’ sam osjetio da se gomilaju crni oblaci i da se situacija kreće da će se desiti nešto dramatično i veliko u svjetskoj politici. Ja sam rekao na simpoziju u Cavtatu da je komunizam svoj mandat završio neuspješno, bio sam izložen strašnim reperkusijama i da sam izdao socijalizam, marksizam. Ja sam zaključio da ono što se desilo u Rusiji i Kini nije nikakva budućnost svijeta“, opisao je akademik i filozof Muhamed Filipović.

Da li će se Amerika vratiti na tlo BiH?

Morat će se vratiti jer ona nosi hipoteku ove situacije. Holbrooke je kreator stanja za koje je mislio da će biti kratkotrajno i da će se Evropa i domaći političari poučeni groznim rezultatima, da će se angažovati da se stanje normalizira u smislu jačanja jednakosti i garancija prava svim ljudima na teritoriji BiH. U tom smislu Holbrooke je rekao da je loš sporazum bolji nego krvoproliće. Nije bilo evolucije sporazuma jer su to predali Evropi“, istakao je Filipović i dodao:

Mislim da bi Amerika morala izvući iskustva iz onog što se prethodno desilo i da njen angažman ovdje treba da se sastoji u tome da se postojeće vladajuće oligarhije suzbiju. Mi nismo slobodan i samostalna zemlja, mi smo formalno pod kurativom. Imamo institucije međuanrodne zajednice koji imaju prava, imamo garante mira. Suludo je da su garanti mira zemlje koje su napravile agresiju ovdje. Ne mogu se konstatovati tako kardinalne stvari i onda stati i ne poduzeti ništa“.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.