Predmeti privrednog kriminala u fokusu su rada Kantonalnog tužilaštva Tuzla, tvrde iz ove institucije.
Međutim bviši radnici, nisu zadovoljni ni radom Tužilaštva niti presudama naročito u slučaju Safeta Pjanića, bivšeg direktora gračaničke Fortune koji se nagodio sa Tužilaštvom i dobio pet godina zatvora.
Poručuju: “Isplati se biti lopov u ovoj državi.”
Kantonalni sud u Tuzli osudio je Safeta Pjanića na pet godina zatvora zbog organizovanog kriminala. Pjanićeva kriminalna grupa je optužena da je oštetila Fortunu za oko četiri i po miliona maraka. Osim toga, za 5,5 miliona maraka Pjanić je oštetio državu za neuplaćivanje doprinosa. Nakon nagodbe, mora vratiti oko 200.000 maraka.
“Ono što je nas rukovodilo u ovom predmetu, kada smo zaključivali sporazum, nije samo kazna na koju se neko osuđuje, već i drugi aspekti. To je prije svega, efikasnost i ekonomičnost krivičnog postupka. Zatim i određena imovinska korist koja se od takvih lica oduzima da bi se postigla i ona s vrha, ne samo specijalne već generalne prevencije da se utiče na druga lica da ne vrše takva krivična djela”, izjavio je Ćazim Serhatlić, tužilac Kantonalnog tužilaštva Tuzla.
Članovi Sindikata solidarnosti koji godinama protestuje na ulicama i pred Tužilaštvom i traže radnička prava, razočarani su presudom.
“To je sramno. To je poruka suda i tužilaštva građanima da se isplati krasti. Odležat ćete jedno četiri, pet godina u zatvoru. Kasnije ćete kao ugledan građanin šetati gradom. Normalno, bogati”, kazao je Sakib Kopić iz Sindikata solidarnosti.
Sa ovakvim tvrdanjama ne slažu se tuzlanski tužioci koji su inače za kriminal u Fortuni saznali preko medijskih izvještaja te pokrenuli slučaj.
“Mi svoju optužnicu koja je proslijeđena sudu i prihvaćena, temeljimo na četiri hiljade dokaza. Ne može neko sada na ulici reći, nije to to. Neka kaže koji je to to četiri hiljade prvi ili drugi dokaz pa da se pozabavimo time”, naveo je Tomislav Ljubić, glavni tužilac Kantonalnog tužilaštva TK.
Iz Tužilaštva odbijaju optužbe da rade usporeno već ističu da rade temeljito te da su prošle godine imali 82 osuđujuće presude za predmete iz oblasti privrednog kriminala.
– 18 sa izrečenim kaznama zatvora;
– 4 sa novčanim kaznama;
– 59 sa uvjetnim kaznama.
Koliko je tačan broj predmeta iz oblasti privrednog kriminala koje ove Tužilaštvo sada vodi, tužioci nam nisu znali kazati. Međutim, kazali su da Tužilaštvo trenutno radi na četiri jako kompleksna predmeta te da očekuju da se ti predmeti uskoro i završe.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.