Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović komentarisao je za N1 Devetnaesti izvještaj Vlade Republike Srspke upućen Savjetu bezbjednosti UN-a i njegov propratni akt.
“Takozvani izvještaj koje su vlasti bh. entiteta Republika Srpska poslale Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija je neozbiljan akt namijenjen glasačima u ovom entitetu, a ne Ujedinjenim nacijama. Vijeće sigurnosti UN-a nikad do sada nije uzelo u razmatranje ranije upućene slične dopise, pa neće ni ovaj, jer entiteti nemaju atribute države, niti su po Ustavu BiH nadležni za međunarodne poslove. Kao i u ranijim tzv. izvještajima, i u ovome je izneseno niz neistina koje se u domaćoj javnosti više puta ponovljene, među kojima i ona da izjavama o jačanju namjenske industrije „bošnjački lideri prijete nasiljem i oružanom agresijom“. Jačanje namjenske industrije je u funkciji jačanja odbrane svake zemlje pa i Bosne i Hercegovine, i ono stabilizira mir i odvraća od sukoba”, navodi se u pisanoj izjavi Bakira Izetbegovića za N1.
Podsjećamo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je Devetnaesti Izvještaj Savjetu bezbjednosti UN-a. Obrazloženo je da se Izvještaj bavi potrebom sprovođenja izvornog Dejtonskog sporazuma, lažnim navodima o militarizaciji usmjerenim protiv Republike Srpske i nužnosti održavanja slobodnih izbora u Bosni i Hercegovini, kako je navedeno, bez stranog uplitanja.
“Sjedinjene Američke Države u potpunosti treba da objelodane sredstva koja su dale medijima u BiH i prestanu da ta sredstva koriste sa ciljem uticanja na izbore”, stoji u propratnom aktu Izvještaja. Dalje se navodi da “SDA blokira izvršenje odluke Ustavnog suda BiH o Izbornom zakonu BiH zato što želi da zadrži mogućnost da Bošnjaci biraju ne samo bošnjačke, nego i hrvatske predstavnike”. Izvještaj tretira i dio pod nazivom “sve veća prijetnja od džihadističkog terorizma u BiH”, u kojem se takođe pominje Stranka demokratske akcije.
“Pošto je Islamska Država izgubila svoju teritorijalnu bazu, opasnost od terorizma u BiH je porasla. Državljani BiH koji su se pridružili Islamskoj Državi sada se vraćaju u BiH koja je i dalje sigurno utočište za džihadiste. SDA je tokom rata pozvla mudžahedine u BiH i nastavlja da održava tijesne veze sa radikalnim islamistima. Politike BiH i nerad bezbjednosnog aparata BiH, kojim dominira SDA, takođe su doprinijeli pretvaranju u utočište džihadista”, piše u Devetnaestom izvještaju Republike Srpske.
U Izvještaju se još ističe da navodi o miltarizaciji Republike Srpske pod ruskim uticajem ili na drugi način nemaju nikakvu činjeničnu osnovu, te da je nabavka pušaka za policiju Republike Srpske, kako je navedeno, transparenta, zakonita i nužna, kao i da vlasti Republike Srpske nisu povezane ni sa jednom paravojnom organizacijom.
Izvještaj precizira da “Republika Srpska nema planove za otcjepljenje, ali insistira na punoj primjeni Dejtonskog sporazuma”. Navodi se da je ovaj na čelu evropskih integracija u BiH. Izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN-a sadrži 25 stranica podijeljenih u sedam poglavlja.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.