Glasačke listiće u kutije ubacivaće građani BiH 7. listopada ove godine. Upravo na taj dan biće održani Opći izbori, odlučilo je Središnje izborno povjerenstvo BiH.
“To su neposredni , odnosno direktni izbori koje je CIK raspisala za Predsjedništvo BiH, zastupnike za Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH, Zastupnički dom Parlamenta FBiH, predsjednika i potpredsjednike RS, predstavnike za Narodnu skupštinu Republike Srpske, kao i predstavnike za kantonalne skupštine u FBiH”, navela je Irena Hadžiabdić iz SIP-a.
A glasačke listiće zakruživat ćemo kemijskim olovkama plave boje.
Glasački listići popunjavati će se isključivo plavim olovkama, a birački odbori će koristiti crvene olovke prilikom obrade listića.
No što nakon glasovanja i obrade rezultata, pitaju se mnogi, budući da izmjene izbornog zakona nisu donesene. SIP za sada neće reagirati.
“Ako se to ne desi, onda će se birati između blokade i mogućnosti da se CIK preglasa. Radi se o vrlo kompleksnom pitanju jer imate vrlo kontradiktorne norme u Izbornom zakonu i Ustavu po pitanju popisa i onda bi se komisija mogla preglasavati. Ali šta god bude, mora se riješiti prije marta”, poručila je Hadžiabdić.
Međutim, rješenja i dalje nema. No ima političkih reakcija.
“Da je kojim slučajem BiH pravna i demokratska zemlja, kakva bi trebala biti, ove zakonske odredbe je trebalo izmijeniti. Problem je, međutim, što većina zamišlja kakva bi BiH trebala biti, pa na tom temelju i kreiraju rješenja. Neki od njih čak izjavljuju da je zakonske odredbe moguće donijeti i nakon izbora”, kazala je Borjana Krišto iz HDZ BiH.
A neki pak negoduju zašto se razgovori o Izbornom zakonu vode bez predstavnika srpskog naroda.
Poput Nebojše Radmanovića iz SNSD-a.
“Nažalost, ponovo su se uključili pojedini ambasadori. Mislim da se radi o pogrešnom pristupu. Razgovor se vodio isključivo u Sarajevu i bez srpskih predstavnika. Danas izražavamo nezadovoljstvo što su rasprave o izmjenama Izbornog zakona vođene bez predstavnika Srba, a ne samo SNSD-a. Interesantno je da srpski predstavnici u Savjetu ministara nisu reagovali”.
Ali jeste član Predsjedništva ovog bh. entiteta Mladen Ivanić koji je o ovoj temi i neophodnosti njenog riješavanja razgovarao sa britanskim veleposlanikom u BiH. Sastali su se danas u Banjaluci, gdje je i svoju poruku vezano za izmjene izbonog zakona poslao i šef Delegacije EU u BiH
“Naše očekivanje kao Europske unije je da svi pokažu spremnost za postizanje kompromisa umjesto ponavljanja sada već dobro poznatih stavova i pozicija koji nas neće nikud odvesti”, kazao je Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU u BiH.
A hoće li se stavovi i pozicije promijeniti nakon mišljenja Venecijanske komisije teško je predvidjeti, no većina lidera je pesimistična.
“Šta oni kažu i šta će reći vidjet ćemo , kako će to ići, teoretaki je moguće da ljudi iz Venecijanske komiisje kažu ne znam što hoćete, mi smo već svolje mišljenje rekli”, kazao je ranije Željko Komšić iz DF-a.
A iz SIP-a su rekli da će nas izbori koštati 8,5 milijuna maraka. Po kojem izbornom zakonu će se oni provesti ostaje neizvjesno. Upravo će ova tema biti dominiatna i prilikom susreta Predsjedništva BiH s Angelom Merkel.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.