Gospodinu Erdoganu je zabranjen dolazak u Austriju i Njemačku da drži te skupove i htio je pokazati da to može napraviti u BiH koja je pod poluprotektoratom zapadnih država, kazao je u Pressingu Bogić Bogićević, bivši član Predsjedništva SFRJ.
Izborni zakon?
“Bilo bi dobro u institucijama se usvoji Izborni zakon, a ako to ne ide Visoki predstavnik je zbog toga tu. Samo da država funkcioniše, previše vremena svake godine izgubimo“.
Interesi Rusije i Turske na području BiH?
“Gospodinu Erdoganu je zabranjen dolazak u Austriju i Njemačku da drži te skupove i htio je pokazati da to može napraviti u BiH koja je pod poluprotektoratom zapadnih država. U BiH je svako dobrodošao ko neće narušiti naše odnose prema Evropi. Turska nije ni među deset država koje investiraju u BiH, ima ih deset prije. Ne želim politizirati stvari, čudne stvari su se događale od početka. Predsjendištvo ne zna za dolazak, MVP ne zna i odjednom sada dolazi se u službenu posjetu. Kažem, mi smo navikli da ovom državom kao ničijom zemljom vršljaju šefovi država susjednih zemalja. Kada se odlazi u službenu posjetu, šef države ima proceduru od najave do boravka, platforme za razgovore i napretka koji bi mogla donijeti svaka posjeta“, kazao je Bogićević i dodao:
“Ovdje smo imali predsjendike i premijere bez ikakve namjere. Erdogan iz BiH ne bi smio odaslati nijednu poruku koja bi štetila evropskom putu BiH. Ostavljati bilo kome državu u amanet, pored živih državljana, za mene nema smisla. S obzirom na sve to što se događa na globalnom planu, Erdogan ima jako prijateljske odnose s Rusijom, onda sam rekao da nama ne treba ni Banjaluka ni Sarajevo. Ja da sam Erdogan, da bih pokazao ko se pita u ovoj državi, ja bih Putina doveo ovdje. Putin je više puta bio u Sloveniji. Nisam za prekide diplomatskih odnosa“, kazao je Bogićević.
Da li je moguće da Erdogan i Putin dođu u Sarajevo?
“Ne znam da li zajedno, ali sve je moguće. Zašto ne? Govorim samo logičan slijed. Logično je da ako je moj prijatelj Erdogan, onda će moj prijatelj biti i Putin. Sve ono što dolazi iz EU zadnjih godina ja gledam na drugi način. Oni šalju neodređene poruke, kao mi smo zabrinuti za situaciju u Kataloniji, šokirani događajima na Kosovu, zabrinuti onim što će biti u BiH, nema instrumenata za sprečavanje eventualnih događaja koji će imati negativne posljedice. Vjerovatno da će se tumačiti da su Bošnjaci blizi Turskoj, s obzirom da je EU već izračunala da ako bi primila Tursku u EU, da bi svaki četvrti stanovnik Evrope bio musliman. U ovoj islamofobiji i rasizmu oni to ne prihvataju“.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.