Uoči sastanka članova Predsjedništva BiH s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel različita su očekivanja - od mogućnosti uspostavljanja nove inicijative za BiH, do toga da ovaj susret neće donijeti ništa novo. Webewr:
Ipak, zajednička ocjena naših sagovornika je da od prošlih razgovora Izetbegovića, Ivanića i Čovića sa Angelom Merkel, domaći političari nisu ispunili data obećanja.
Između susreta sa američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i francuskim Emanuelom Macronom, njemačka kancelarka Angela Merkel, razgovarat će i sa članovima Predsjedništva BiH. Događa se to uoči Samita Evropske unije i Zapadnog Balkana, zakazanog za 17. maj u Sofiji, ali i dan nakon raspisivanja Opštih izbora, bez neophodne reforme izbornog sistema. Sarajevski politički analitičar, Adnan Huskić, ne očekuje da će ovaj put u Berlinu Izborni zakon biti ključna tema.
“Tema ovog sastanka će biti upravo Samit u Sofiji. Tu nismo samo mi, tu je pozvan i albanski predsjednik. U tom smislu se daje na važnosti i ovim državama, koje su bile do sada dijelom zapostavljane prilikom priprema ovih posjeta u kojima je sama Njemačka bila angažirana. Ne mislim da će biti govora o rješenju problema Izbornog zakona”, kazao je Adnan Huskić, analitičar.
Bodo Weber, njemački stručnjak za Zapadni Balkan, ocjenjuje da je evropska inicijativa za BiH propala, i da se berlinski susret može promatrati u kontekstu ublažavanja te spoznaje.
“Nalazimo se u nekoj prelaznoj fazi u odnosima BiH i EU. Trenutna inicijativa EU za BiH je, na žalost, propala. Zbog izborne godine u BiH, EU ne želi da oglašava taj neuspjeh, i da ide sa nekom novom inicijativom”, smatra Bodo Weber, njemački stručnjak za Zapadni Balkan.
Odlazak Izetbegovića, Čovića i Ivanića u Berlin na Dan Evrope, nije samo simbolika, nego suštinska podrška Njemačke da BiH ubrza svoju integraciju u porodicu evropskih zemalja, kaže novinar Večernjeg lista, Zoran Krešić.
“BiH nije ispunila i propustila je bezbroj prigoda do sada da ubrza svoj europski put, prije svega zbog unutarnjih prijepora. Mislim da će gospođa Merkel samo da podsjeti što su bh. političari obećali, a što nisu ispunili”, ističe Zoran Krešić, novinar Večernjeg lista.
Njemačka kancelarka Angela Merkel boravila je u Sarajevu u julu 2015. godine, nakon čega je uslijedio i uzvratni posjet članova Predsjedništva BiH Berlinu. Ovo će biti treći put da se sastaje državni vrh Bosne i Hercegovine i Njemačke. Merkel je uvijek davala nedvojbenu podršku BiH na njezinom putu prema EU. Međutim, u posljednje vrijeme Njemačka je postala interesantna građanima BiH zbog velikomg odliva radne snage.
A još te 2015. godine, kada je i Merkel zračila optimizmom glede bh. napredovanja ka Uniji, Mladen Ivanić je obećavao drugačije godine u odnosu na ono gdje smo sada.
“Naš je plan da aplikaciju za članstvo podnesemo do kraja iduće ili početkom 2017. godine, znajući da ćemo dobiti pozitivan odgovor, i dobiti status kandidata kad završimo slučaj Sejdić – Finci, i mislim da je realno očekivati da se to dogodi 2017.”, rekao je Mladen Ivanić 09.07.2015. godine.
Došla je i 2018. i novi susret sa Merkel, bez provedne Odluke Sejdić – Finci, i bez odgovora Brisela o kandidatskom statusu BiH.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.