Mirsad Siočić, predstavnik demobilisanih boraca u pregovorima sa Ministarstvom za boračka pitanja FBiH, obratio se poslanicima u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH. Istakao je da Zakon o demobilisanim borcima ne postoji osam godina.
Ukazao je poslanicima da im delegati Doma naroda “poturaju mnoge stvari” i da ono što je uradio Salko Bukvarević kao ministar za boračka pitanja “bezobrazno”.
“Pokušat ću ovdje da neke stvari samo razjasnim. Još jednom kada sam bio u Domu naroda, vidio sam da se vama ovdje poturaju, ne mogu reći lažu, mnoge stvari koje vi očigledno ne razumijete jer niste iz naše populacije. Niste svi pravnici iako donosite mnoge zakone. Ne možete ući u stvari koje mi znamo. Pogotovo se ovdje radi o prezentovanju onoga što je ministar rekao. Ovo što on nama radi je krajnje bezobrazno, moram tako reći”, rekao je.
Naglasio je da Zakon o demobilisanim borcima ne postoji osam godina i da su boračka udruženja zapravo udruženja građana. Tvrdi da oni kao demobilisani borci nisu imali priliku da učestvuju u javnoj raspravi prilikom izrade zakonskih rješenja.
“Zakona o demobilisanim borcima nema osam godina. Znate li koja je populacija najviše ugrožena? Nisu korisnici prava, nego baš mi demobilisani borci. Osam godina nas nema. Što je još čudnije, on sada što je uradio, javna rasprava je obaveza da prođe zakonsku proceduru. Nije radio javnu raspravu. Radio je to sa koordinacijama, sa savezima i sa boračkim udruženjima. To nisu boračka udruženja, to su udruženja građana. Vi to znate, pričali smo o tome. Jer da ima Zakon o boračkim udruženjima, tražio bi da se donese novi koji nikada nije ni postojao. On sa njima pregovara, a javna rasprava znači da smo mi trebali imati pravo pristupa. Nismo imali, čuli ste gdje ih je držao. Znači, u nekim svojim famoznim kancelarijama, opštinama, korpusima ili mi to zovemo kantonima”, kazao je Siočić.
Siočić je na sjednici negodovao ono što resorni ministar Salko Bukvarević radi navodeći da demobilisanih boraca nema osam godina, te da tokom javne rasprave o Nacrtu zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica nisu bili uključeni borci, jer se vodila u koordinaciji sa boračkim udruženjima.
“Kako je moguće da Patriotska liga broji 13.000 boraca? Pa što je onda pala Bijeljina, Zvornik i drugi gradovi? Zato nam treba registar. Također, potrebno je ispraviti definiciju branioca. Svi kreću od 18. septembra 1991. godine do 23. decembra 1996. godine, godinu dana poslije rata i Dejtona imamo branioce. Sve revizije su rađene naopako jer nemamo registar”, poručio je poslanicima Siočić.
“Registar se mora pročistiti. Hoćemo da borci dobiju borački dodatak, a ne 577.000 ljudi koliko se navodi da su borci. Mnogi su bili u inozemstvu a imaju status boraca”.
Iz Saveza demobilisanih boraca Sabahudin Ramić kazao je da je žalosna činjenica da oni koji su branili svoju državu nemaju zakon.
“Sve nas je manje i manje. Više d 95.000 boraca umrlo je od Dejtona do danas”, rekao je Ramić.
Ukazao je da se borci nadaju što skorijem donošenju zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica unatoč činjenici da nisu zadovoljni tekstom Nacrta tog zakona.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.