Bivši član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nekadašnji šef diplomatije i predsjednik Vlade RBiH dr. Haris Silajdžić u razgovoru za Radiosarajevo.ba je komentirao najavu povećanog angažmana Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH i na Balkanu.
Odbor za vojne poslove Zastupničkog doma Američkog Kongresa, podsjetimo, dao je zeleno svjetlo Nacionalnom odbranbenom aktu za fiskalnu 2019. godinu, kojim se predlaže da Sjedinjene Američke Države pojačaju vojnu saradnju sa Bosnom i Hercegovinom i drugim zemljama Zapadnog Balkana van NATO-a.
Bijela kuća se nije protivila prijedlozima koji se tiču BiH, a očekuje se da će glasanje u Zastupničkom domu biti ovih dana.
Zanimljivo, sve se dešava desetak dana nakon što se Silajdžić na gala večeri Savjetodavnog vijeća za Bosnu i Hercegovinu (ACBH), u društvu sa bivšim američkim predsjednikom Billom Clintonom, založio za veći angažman SAD-a u BiH, naglasivši da “danas u Bosnu i Hercegovinu moramo krijumčariti demokratiju”.
“Inicijativa američkog Kongresa koja ima za cilj pojačan angažman SAD u Bosni i Hercegovini i na Zapadnom Balkanu dolazi u presudnom momentu. Otvorena reafirmacija ratnih ciljeva, sada drugim sredstvima, prijeti miru u Bosni i Hercegovini i ugrožava stabilnost Evrope u cjelini”, priča Silajdžić za Radiosarajevo.ba.
Kada je ispisivan Dejtonski sporazum bilo je, kazao je dr. Silajdžić, poznato, ali nije bilo zvanično presuđeno, da je Bosna i Hercegovina bila pogođena agresijom i planiranim genocidom.
“Haški tribunal jasno određuje prirodu ovih događaja. Radilo se o međunarodnom sukobu, a ne o građanskom ratu. Međutim i nakon ovih presuda građani Bosne i Hercegovine nastavljaju živjeti zarobljeni u ovom neljudskom projektu. Zločinci su osuđeni dok njihov projekt nastavlja živjeti punim kapacitetom, uživajući pritom status nedodirljivosti”, naveo je dr. Silajdžić.
Upozorava da se “sve ovo se dešava protivno volji većina građana”.
“Iskazivanje njihove demokratski izražene volje osujećeno je sistemom koji je nastao na genocidu koncentracionim logorima, kulturocidu, etničkom čišćenju ,dakle na način koji nosi sva obilježja fašizma. Ovo je bolesno stanje koje se ne može ostaviti lijeku vremena da ga rješava. Upravo protok vremena može učiniti da rezultati zločina postanu dijelom kodeksa vrijednosti civiliziranog svijeta pa čak i da postanu izvorom prava”, naveo je.
Genocid, upozorio je Silajdžić, ne smije steći pravo građanstva jer bi to bila željena poruka za one koji ga žele ponoviti bilo gdje.
“Zbog toga je ova inicijativa američkog Kongresa izuzetno značajna i pruža nadu da će međunarodna zajednica ojačati svoje prisustvo kako bi se rješenje uskladilo sa temeljnim vrijednostima i normama. Bilo bi svrsishodno ovaj proces započeti implementiranjem presuda Evropskog suda za ljudska prava kao i presuda Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koje su predugo zanemarene. Međunarodne konvencije postoje da bi se primjenjivale, kao što je Bečka konvencija iz 1969., koja se jasno odredila prema svim ugovorima i sporazumima potpisanim pod okolnostima prisile”, zaključio je Silajdžić u razgovoru za Radiosarajevo.ba.