U Memorijalnom kompleksu i šehidskom mezarju Gornja Kalesija danas je klanjana dvadeseta kolektivna dženaza za osobe stradale u Zvorniku. Iako kolektivna, obavljen je ukop samo jedne osobe. Ovo je druga kolektivna dženaza ove godine sa ovako malim brojem identifikovanih jer nedavno je u Bratuncu također ukopana samo jedna osoba.
Tada 76- godišnji Omer Subašić ubijen je sa komšijom 8. aprila 1992. godine u Zvorniku. Njegove kosti pronađene su u najlonskoj vreći u masovnoj grobnici Kazan Bašča.
Kemal Kadrić, Omerov rođak, posvjedočio je kako je izvršeno ubistvo.
“Mi smo imali svjedoke čije su supruge vidjele ubistvo. Prvo su ih ubili pucajući u glavu, a onda zaklali. Ona su nestali. Komšija Hadžiavdić pronađen je prije dvije godine, a moj tetak Omer krajem prošle godine”, kazao je Kadrić.
Na današnji dan te godine, desio se i stravičan zločin u Bijelom potoku. Više od 600 osoba povedeno je, navodno, na razmjenu prema Kalesiji. Odvedeni su u školsku radionicu u Zvorniku.
Mustafa Muharemović iz Organizacionog odbora dženaze je podsjetio na broj ubijenih i torture kroz koje su prolazili.
“Tu su mučeni i ubijani. Prema procjenama oko 150 ljudi tu je ubijeno. Potom su prevezeni u Pilicu, gdje su također mučeni i nekoliko njih ubijeno. Na kraju su odvedeni u „Gerinu klaonicu“ gdje su uglavnom svi ubijeni, izuzev dvojice koja su uspjela preživjeti”, rekao je Muharemović.
Samo iz ove kolone traži se još oko 250 Zvorničana. Porodice su nezadovoljne procesom traženja nestalih osoba te je potrebno da svi izvrše pritisak na nadležne institucije da to ubrzaju, rečeno je danas.
Haris Mustajbašić iz Medžlisa Islamske zajednice Zvornik strahuje zbog sve manjeg broja identificiranih žrtvi.
“Kako vrijeme odmiče, ovo će biti ustaljena praksa. Evo već godinu dana, a prije par dana smo saznali i za ovu jednu identificiranu žrtvu. Tako da je to nešto sa čime ćemo se sigurno i budućnosti susretati”, istakao je Mustajbašić.
Ramiz Salkić, potpredsjednik Republike Srpske, ukazao je na nužnost da se kazne počinioci zločina.
“Vjerujem da svi zajedno moraju uraditi više. Ova država mora ispuniti da obezbjedi pravdu, satisfakciju žrtvama, te kaznu za počinioce zločina. Ako to ne uradi, nismo napravili dobar posao”, mišljenja je potpredsjednik RS-a, Salkić.
Pred sudovima u BiH donesene su tri presude za zločine nad Zvorničanima, a ukupno je izrečeno 21 godina zatvora. Pred beogradskim sudom osuđeno je sedam osoba koje su ukupno dobile više od 64 godine zatvora.
Sa područja Zvornika još se se traga za oko 400 osoba koje se vode kao nestali. Sve je teže doći do pouzdanih informacija o lokacijama pojedinačnih i masovnih grobnica i to je ključni problem u traženju nestalih osoba u BiH.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.