Ko je nadležan za povrat imovine BiH - državni ministar pravde danas je kazao kako je isključiva nadležnost države imovina koja je u vlasništvu Bosne i Hercegovine. Federalni premijer tvrdi da je na taj način nemoguće uknjižiti preduzeća kojima je Federacija vlasnik. Dok eksperti naglašavaju kako entiteti ne mogu imati međunarodni subjektivitet.
Ministar pravde BiH, Josip Grubeša, ponovio je danas kako nema ad hoc rješenja, da BiH treba govoriti jedinstvenim glasom, a kada smo upitali da li to znači da postoje razmimoilaženja u VIjeću ministara, on se osvrnuo na problem entiteta i pitanje koga zapravo BiH može zastupati
“Mislim da mi, prije svega, trebamo vidjeti kako će ta informacija izgledati. Moramo prvo vidjeti šta mi tu tražimo. Znamo da se i Pravobraniteljstvo uključilo u cijelu priču. Ono što nije dobro jeste to da se Vijeću ministara praktički adresira sva imovina i ona koja se nalazi na entitetskim nivoima, odnosno ona imovina koja je ranije stavljena kao pasivni podbilans javnih poduzeća. Ako je to tako, onda trebamo znati da je to tako”, rekao je Grubeša.
S druge strane, Fadil Novalić, premijer FBiH, smatra:
“Tamo u onom katastru u Srbiji, Hrvatskoj nema pasivnog podbilansa. Ima Energoinvest, Šipad jer Srbija i Hrvatska nije napravila tu grešku. Nego je Ina ili bilo ko, ko je imao imovinu, rekao ja sam vlasnik toga”.
Vlada Federacije BiH podsjetimo uputila je pitanje Vijeću ministara u vezi sa velikim brojem objekata u vlasništvu preduzeća iz Bosne i Hercegovine, a koje su predmet sukcesije između država bivše Jugoslavije. Federalni premijer i danas je ponovio kako Vlada Federacije nije nadležna za imovinu, već država.
“Jasno je da državni ministar kada je obaviješten o provođenju Aneksa G, da se to ne odnosi na pet do sedam nekretnina koje spominje, nego je to podrazumijevalo aktivnosti sačinjavanje bilateralnog sporazuma, bavljenje zaštitom imovine BiH u državama sljednicama”, objasnio je Muharem Cero, ekspert za pitanje državne imovine.
Vijeću ministara BiH danas je prezentirana informacija o broju objekata za koje Pravobranilaštvo BiH vodi postupke pred nadležnim sudovima u Hrvatskoj ukupno sedam objekata. Ponovljeno je i kako je Sporazum o sukcesiji tačnije Aneks G temelj povrata imovine. Kao moguće mjere navedene su protesene note, politički pritisak, u krajnjem slučaju i nezavisna arbitarža. No to se kako je kazao državni ministar pravde neće desiti.
“Sljedećih mjesec dana otići ću u susjedne zemlje, razgovarati sa susjedima, vidjeti kako se mogu sklopiti bilateralni sporazumi. Ali, bilateralne sporazume ne potpisuju dva ministra. Zna se kako ide protokol o potpisivanju sporazuma. Trebaju se formirati pregovarački timovi sa strane BiH, to treba pod hitno napraviti. Ono što je najvažnije je da BiH ne ostaje bez imovine, ali je na vlastima BiH svih razina da vidimo kako ćemo pristupiti problemu i kako ćemo doći do rješenja”, kazao je Grubeša.
Da se pitanje imovine proteklih godina uglavnom guralo pod tepiih, kazao je novinarima i ministar vanjkse trgovine Mirko Šarović. Naglasio je kako mora postojati jedinstevni stav u cijeloj državi da se ovo pitanje riješi, jer samo se tako može istupati ali i tražitii povrat imovinu u Hrvatskoj ali i Srbiji.
Vlada Federacije BiH, podsjetimo, uputila je Upit Vijeću ministara u vezi sa velikim brojem objekata u vlasništvu preduzeća iz Bosne i Hercegovine, a koje su predmet sukcesije između država bivše SFRJ. Evidenciju o nepokretnoj imovini BiH u Hrvatskoj vodile su nadležne agencije za privatizaciju FBiH i Republike Srpske, no kako je danas istaknuo federalni premijer, to je ipak nadležnost države.
“To mora da bude stalni interes – da zaštitimo interes institucije i naravno interese privrede i samih pojedinaca jer su ovim zakonom svakako došli u nepovoljnije nego što je to bilo danas”, naveo je Šarović.
Provjerili smo i danas u Narodnim novinama. Spornog zakona o upravljanju državnom imovinom još uvijek nema, iako je po jučer trebao biti objavljen. Osam dana po objavi, stupa na snagu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.