Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine jučer je usvojio Prijedlog Zakona o liječenju medicinski potpomognutom oplodnjom. Supružnici, Minela i Jasmin Hindija su za N1 prepričali svoje teško iskustvo u nastojanju da medicinski potpomognutom oplodnjom dobiju potomke. Oboje su istakli sistemske prepreke u tom naporu.
Jasmin je istakao da se sa svojom suprugom suočavao sa brojnim problemima.
“Umjesto da vam sistem pomogne, on vam odmogne. Savladate jednu prepreku, pojavi se druga. Savladate drugu, pojavi se treća prepreka”, ukazao je.
Naglasio je enormno velike troškove liječenja neplodnosti medicinski potpomognutom oplodnjom u BiH u odnosu na susjedne Srbiju i Hrvatsku. On i njegova supruga su bili primorani da se kreditno zaduže kako bi mogli izdvojiti 27.000 maraka za ovu vrstu medicinskog tretmana.
“Prvo smo pokušali u Splitu, ali nismo uspjeli. Vratili smo se u Sarajevo. Imali smo problema s finansijama i kreditno smo se zadužili. Uspjeli smo iz drugog puta. Sada imamo kćerku i sina”, podsjetio se Jasmin.
Istakao je da ova vrsta medicinskog tretmana bila više psihički i fizički teška, nego finansijski. Posebno za njegovu suprugu, rekao je.
“Niko nije imao sluha da nas sasluša. Borili smo se sami sa sobom. Ipak, uspjeli smo prevladati probleme. Nismo imali podršku državnih institucija”, kazao je.
Smatra da je bila greška što su njegova supruga i on šutili o problemu koji su imali, naveo je razlog zašto.
“Mi smo o tome šutili, što je bila greška. Nećete da vas neko sažalijeva. Sve te stvari treba pričati”, kazao je dodajući sljedeće:
“Pokušali smo alternativnom medicinom. Idete kod hodža i popova, kako kažu ljudi, samo da bi vam neko pomogao”, ukazao je.
Smatra da je i veći problem za parove kod kojih oboje postoji problem neplodnosti, kao što je to slučaj kod njegovog prijatelja.
Jasminova supruga, Minela je također ukazala na teškoću cjelokupnog procesa.
“Svaki put kada dobijete negativan odgovor, onda je to veliko razočarenje. Preporučujem da se nikada ne odustaje. Psihološka podrška je itekako potrebna. Suprug je već pomenuo da morate jedno drugom biti potpora. Mora postojati podrška, ne samo novčana, već i neki oblik centara gdje će se pomagati ljudima s ovim problemom. Psihološki je to vrlo teško podnijeti”, istakla je ona.
Kako je kazala, zaboravila je teške trenutke.
“Dosta sam stvari zaboravila. Vjerovatno i zbog umora. Kada vidite djecu, čovjek sve ostavi po strani. Slatki trenuci s njima su najbitniji”, rekla je.
Za nju je najvažnije da njena djeca budu ljudi.
“Da nikoga ne odbijaju i da pomognu drugim ljudima”, zaključila je gošća N1 televizije.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.