Je li dogovor oko izmjena Izbornog zakona na pomolu

Vijesti 11. jun 201817:19 > 17:29
N1

Tokom ove sedmice trebali bi biti nastavljeni pregovori o izmjenama izbornog zakona BiH, i to uz posredstvo međunarodne zajednice. No, teško da će dogovora biti, stav je predsjednika SDA, Bakira Izetbegovića, koji kaže da se radi o sudaru dva principa.

S druge strane, predstavnici HNS-a, kojem pripada i HDZ BiH i dalje ne pristaju na posljednje ponuđeno “ad hoc” rješenje, kojim se traži da se izborni proces provede prema popisu iz 1991. godine. I danas su reagirali na izjave Valentina Inzka iznesene u intervjuu za N1 televiziju.

U jeku pregovora oko izmjena izbornog zakona, polemike oko toga po kojem popisu stanovnisšta treba vršiti izborni proces svoj stav iznio je i visoki predstavnik u našoj zemlji.

“Ako formalno Aneks 7 nije završen, ako nije to okončano o povratku izbjeglica, a na tome radi UNHCR, onda treba koristiti popis iz 91 godine”, kazao je Valentin Inzko, visoki predstavnik u BiH.

I upravo ova izjava naljutila je predstavnike Hrvatskog narodnog sabora BiH.

Jučer priopćenje u kojem tvrde :

“Šef OHR-a, Valentin Inzko, zagovara kršenje Ustava BiH i nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH.”

A danas reakcije na sličnom fonu. Ona prvog čovjeka HNS-a je izostala. Međutim, ne i ostalih članova Hrvatskog narodnog sabora BiH.

“Pa ja ne znam šta se dešava sa gospodinom Inzkom, a vjerovatno je nastavio praksu od ranije svojih visokih predstavnika. Zato što treba da poštuje odluku Ustavnog suda i to najmanje na tri mjesta stoji, propise i popis iz 2013. godine, ali nije moguće drugačije”, kazao je Bariša Čolak, HDZ BiH.

“Mene strašno interesira kako oni misle Hrvata iz Kaknja iz sela Vukanovići, koji danas živi u Beču vratiti nazad u to selo ili nekog Bošnjaka iz sela pored Olova, ponovno da ga stave u onu šumu i da mu kažu, on treba više da bude u Minhenu”, istakao je Mario Karamatić, predsjednik HSS-a BIH.

A javnost pak interesira je li dogovor oko izmjena Izbornog zakona na pomolu. Nije. Potvrdio je to i prvi čovjek SDA.

“Radi se o sudaru dva principa. Jedan je bazični demokratski princip, princip na kojem počiva demokratija Evrope. To je da svaki čovjek ima pravo da se kandiduje za šta god hoće i glasa za koga god hoće. To potvrđuju presude Suda u Strazburu, a koje se odnose na presude Sejdić-Finci, Pilav, Zornić i tako dalje. Mi moramo provesti te presude i one garantuju tim ljudima upravo ta prava”, kazao je Bakir Izetbegoivć, predsjednik SDA.

No u HDZ-u BiH prioritet su druge presude, one Ustavnog suda.

“Mi kada je u pitanju popuna Doma naroda, moramo polaziti prvenstveno od odluke Ustavnog suda, a ona je nešto na čemu se danas temelji sadašnji Ustav BiH. Svi prijedlozi rješenja koje smo mi uputili i na kojima ćemo inzistirati jeste Ustav BiH i odluka Ustavnog suda o legitimnom izboru političkih predstavnika u tijela vlasti, između ostalih i Dom naroda”, smatra Borjana Krišto, HDZ BiH.

Tako da situacija ostaje ista, HDZ je na jednoj, ostali lideri koji pregovaraju na drugoj. A uz njih i Hrvatska stranka BiH, čiji predsjednik tvrdi: “Čović i HDZ ne žele kompromis o Izbornom zakonu”.

“Stranka u cjelosti podupire sve one koji se zalažu da se i dalje držimo popisa iz 1991. godine do okončanja povratka stanovništa, do okončanja Aneksa 7. HDZ BiH se cijelo vrijeme poziva i zalaže za selektivnu implementaciju odluka Ustavnoga suda”, naglasio je Božo Skopljaković, predsjednik Hrvatske stranke BiH.

Pregovori se nastavljaju ovaj tjedan.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.