Od "najtraženijeg bjegunca" do "ponosnog državljanina BiH"

Vijesti 15. jun 201818:52 > 19:05
N1

U sudnici je poručio da je ponosan što je državljanin BiH. Dostavivši sutkinji Tatjani Kosović, dokument koji je izdao MUP Kantona 10 - a na kojem se nalazi njegov ovdašnji matični broj. Dva sata nakon ročišta o ekstradiciji, Sud je odlučio. Mamić, ostaje u BiH.

Koje olakšanje, ovo je jedna mala sitnica kada ne znaš šta nosi sutra dan jer neće oni stati budite sigurni”, kazao je Mamić nakon puštanja na slobodu.

Tako i njegov branilac, Zdravko Rajić – ne želi govoriti o hipotetičkim situacijama. Šta nakon drugostepene presude. Kakve su mogućnosti. Kakva je procedura. No, kaže, Sud BiH, Mamiću nije odredio bilo kakve mjere zabrane.

S obzirom da odredbe Ugovora o izručenju između RH i BiH ne pružaju mogućnost da se Mamić izruči s obzirom na odredbe istog Ugovora član 7. i 8. i član 34. koji se Ugovor primjenjuje od 28.11.2012. nema uvjeta za izručenje“, kazao je Zdravko Rajić, branilac Zdravka Mamića.

Jer krivična djela za koje je Mamić prvostepeno osuđen pred osiječkim Županijskim sudom, počinjena su tokom 2008. / 2009. Na teret mu se, između ostalog, stavlja, izvlačenje novca od transfera igrača, utaja poreza i druge nezakonite radnje, kojima je zagrebački Dinamo oštećen za više od 15,5 miliona eura, a državni budžet za 1,6 milion. Mamić i dalje uporan. Ne zna zašto – ali hrvatsko pravosuđe protiv njega vodi montiranu hajku, poručio je.

U prvom redu, ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, te tužilac Sven Mišković, koji kaže Mamić, nema položen ni pravosudni ispit.

A uz svu nepravdu, koja mu je, tvrdi nanesena, i iz samog Dinama su poručili da su ponosni na njega i da nisu oštećeni. Poručuje novinarima:

Borite se za pravni poredak svojih država, vi živite u njima i vaša djeca, pusti Mamića, ko fućka Mamića, jedan Mamić više jedan Mamić manje, ali nisam budala ta budala je donesla u Hrvatsku u posljednjih 12 godina 500 miliona eura, otišla na tržište Evrope i donesla 500 miliona eura u Hrvatsku, ta budala je plaća 280 radnika u Dinamu“, kazao je Mamić.

Plaćao 50 miliona kuna poreza svake godine Hrvatskoj, nastavlja Mamić. No, bivši ministar sporta Željko Jovanović, godinama unazad izjavio je kako pojedinci poput Mamića guraju hrvatski fudbal u močvaru, i da se takva močvara treba isušiti. Presudom protiv Mamića i drugih – proces se bliži kraju.

On, njegov brat, Vrbanović i još jedna grupa ljudi je oformila pravi udruženi pljačkaški poduhvat i koristila Dinamo kao svoj osobni bankomat kojim je finansirala svoj raskoš, luksuz, kampanje HDZa, predsjedničine rođendane i smatram da je ovo jedan događaj koji je važan u rasčišćavanju svih tih negativnosti koje su bile u hrvatskom sportu“, smatra Željko Jovanović, bivši ministar sporta RH.

Pogledajte prilog Adise Imamović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.