Jedan od vodećih svjetskih ekonomista Jeffrey Sachs biće gost skupa u organizaciji fondacije Društva zajedničkih vrijednosti u Sarajevu, saznaje N1.
Forum će biti jedinstvena prilika za učesnike da razgovaraju sa jednim od najmlađih i najutjecajnijih profesora ekonomije u historiji SAD-a.
Sachs je i Specijalni predstavnik Generalnog Sekretara Ujedinjenih Nacija za samoodrživi razvoj i jedan od ključnih kreatora Agende 2030 u čijoj realizaciji čestvuju sve zemlje članice UN.
Direktor je “Earth” Instituta na Univerzitetu Columbia, koji se bavi istraživanjima u oblasti klimatskih promjena, geologije, globalnog zdravlja, ekonomije, upravljanja, poljoprivrede, ekosistema, urbanizacije, energije, i vode.
Aktivnosti su fokusirane na ideji da se postojeća naučna i tehnološka sredstva mogu primijeniti da bi se znatno poboljšali uslovi za siromašne na svijetu i očuvali prirodni sistema koji podržavaju život na Zemlji uz veće aktiviranje potencijala zemalja u razvoju.
Inače, Jeffery Sachs je postao poznat i po primjeni ekonomske šok terapije u zemljama širom svijeta u posljednje tri decenije.
Između ostalog, poznat je i po svojim radovima vezanim za izazove ekonomskog razvoja, okolinske održivosti, smanjenje nejednakosti i siromaštva, otpisivanju duga siromašnim zemljama i globalizaciji.
Podsjetimo, Jeffrey D. Sachs je svjetski poznati profesor ekonomije, održivog razvoja, savjetnik Generalnog sekretara UN-a, jedan od najprodavanijih autora i kolumnista čije se mjesečne kolumne čitaju u više od 100 zemalja. Magazin “Times” ga je dva puta svrstavao među top 100 najuticajnijih svjetskih lidera. New York Times ga opisuje kao “vjerovatno najvažnijim ekonomistom u svijetu”, a časopis “Time” “najpoznatijim svjetskim ekonomistom”.
Istraživanje lista “The Economist”, rangira profesora Sachsa među tri najuticajnija živuća svjetska ekonomista u prvoj deceniji 21. vijeka. 2015. godine je nagrađen sa Blue Planet vodećom svjetskom nagradom za liderstvo u oblasti životne sredine. Dobitnik je i mnogih drugih međunarodnih nagrada i priznanja.
Sachsove politike i akademska djela obuhvataju izazove globalizacije i uključuju: odnos međunarodne trgovine i ekonomskog rasta; uništavanje prirodnih resursa i ekstraktivne industrije; zdravstvo; istoriju ekonomskog razvoja; ekonomsku geografiju; strategije ekonomske reforme; međunarodna finansijska tržišta; makroekonomsku politiku; globalnu konkurentnost; klimatske promjene; uloga univerziteta u ekonomskom razvoju; i zaustavljanje siromaštva.
Trenutno je direktor Mreže za održivi razvoj Ujedinjenih nacija (UN Sustainable Development Solutions Network) pod pokroviteljstvom Generalnog sekretara UN Antónia Guterresa i komesara Komisije za širokopojasnu komunikaciju za razvoj u ITU / UNESCO-u (Commissioner of the ITU/UNESCO Broadband Commission for Development).
Autor je i urednik brojnih knjiga, među kojima su tri bestselera The End of Poverty (2005), Common Wealth: Economics for a Crowded Planet (2008) i The Price of Civilization (2011). Neke od njegovih knjiga su: To Move the World: JFK’s Quest for Peace (2013), The Age of Sustainable Development (2015) i Building the New American Economy: Smart, Fair & Sustainable (2017).
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.