Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske danas su usvojili Zakon o zaštiti žrtava ratne torture, a Vlada RS odbila je amandmane koje su predložili poslanici Koalicije Domovina. Nenad Bratić, potpredsjednik Narodne skupštine RS-a, predložio je u ime Domovine četiri amandmana zahvaljujući čemu ovaj zakon ne nikoga diskriminisao, kako je kazao.
Prvi amandman odnosi se na odredbu o mjestu prebivališta, te je predloženo da se zakon odnosi i na osobe koje žive u Federaciji BiH, a drugi da se prilikom utvrđivanja statusa žrtava ratne torture prihvataju dokumenti nadležnih institucija FBiH i BiH. Treći amandman govorio je o tome da u postupku za utvrđivanje statusa, osim mišljenja udruženja registrovanih u RS-u omogući i da se uvaži stav udruženja sa sjedištem u FBIH, Brčko distriktu i na nivou BiH. Koalicija Domovina zatražila je i da se rok za podnošenje zahtjeva za sticanje statusnih prava po ovom zakonu ne ograničava na pet godina, nego da se zahtjevi mogu podnijeti od dana stupanja na snagu zakona.
Nakon što nisu podržani njihovi amandmani troje poslanika Koalicije “Domovina” glasalo je protiv ovog zakonskog rješenja.
Zakonom o zaštiti žrtava ratne torture predviđeno je da se za finansiranje mjesečnih primanja za lica koja su pretrpjela seksualno nasilje u ratu kao najteži oblik torture na godišnjem nivou obezbijedi 1.096.200 KM.
Poslanici su glasanjem o razmotrenim tačkama dnevnog reda završili prvi dio zasjedanja, a iako je nastavak predviđen za 3. jul, o tome će poslanici biti naknadno obavješteni. Sjednica će biti nastavljena razmatranjem Prijedloga zakona o kulturi koji je 15. tačka dnevnog reda. U nastavku kao 23. tačka trebalo bi da bude razmatran i izvještaj Anketnog odbora formiranog Odlukom Narodne skupštine s ciljem sagledavanja svih relevantnih činjenica vezanih za slučaj stradanja Davida Dragičevića (21) za kojeg njegova porodica tvrdi da je ubijen.
Anketni odbor zaključio je da postoje osnovi sumnje da je David Dragičević ubijen, a očekuje se da se po ovom pitanju što hitnije odredi Tužilaštvo RS s odgovarajućom tužilačkom odlukom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.