Da li BiH može računati na pomoć u vezi migrantske krize

Vijesti 27. jun 201816:39 > 19:16
N1

Izrečena je mjera protjerivanja iz Bosne i Hercegovine za 18 ilegalnih migranata s područja Unsko-sanskog kantona. Utvrđeno je da su počinili nekoliko krivičnih djela i tako ugrožavali bezbjednost građana. Trenutno su smješteni u Imigracioni centar u Istočnom Sarajevu. U međuvremenu je redovno zasjedao Operativni štab za pitanje migracija.

Obaviješteni su da Evropska unija neće finansirati centar za migrante u Velikoj Kladuši jer je preblizu granice sa EU.

Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH izričit je da neće odustati od opremanja centra u objektu Agrokomerca za smještaj migranata na području Unsko-sanskog kantona, nakon informacije da to Evropska unija neće finansirati zbog blizine granice sa Unijom.

“Hranićemo ih koliko budemo mogli da ih hranimo, ako neko misli da trebaju da umiru ovdje u Bosni i Hercegovin onda će to biti njihov problem zbog toga što smo mi odlučili gdje će biti takav objekat, a ne da nam neko uvlači to unutar teritorije i pokušava da pravi izbjegličke kampove u BiH. Ne slažem se sa tim principom da je to problem što je blizu granice EU jer znam dobro da u Srbiji u Šidu postoji centar u kome je bilo nekoliko hiljda migranata, a Šid je blizu granice sa Hrvatskom, dakle sa EU samo nekoliko stotina metara od graničnog prelaza. Onda je to sada Bosni i Hercegovini problem, a negdje na nekom drugom mjestu nije problem”, rekao je Mektić.

Na pitanje – ko, gdje i kojim sredstvima planira finansirati centre u unutrašnjosti zemlje – ministar Mektić u odgovoru, ipak, nije precizirao.

“Iz nekih izjava i iz nekih saopštenja – da će se odvojiti iz Evropske unije pare za opremanje izbjegličkih kampova u BiH za koje ja tvrdim da neće biti – osim za one koje mi u BiH odlučimo da će ih biti, a to su ova dva”, odgovorio je Mektić.

Aktivnosti na opremanju centra u Velikoj Kladuši počinju krajem sedmice. Prvobitni plan je montiranje šatora sa klimom i grijanjem koji su dio donacije. Ministar Mektić najavljuje i mogućnost organizovanja donatorske konferencije u slučaju nedostatka sredstava. Centar će sadržavati nekoliko dijelova – izolacioni, prostor za migrante koji su u postupku azila i dio za ranjive kategorije. Osim ovog, u planu je opremanje i centra u Hadžićima. S druge strane, predsjednik Republike Srpke ponovio je raniji stav da na području ovog entiteta neće biti nikakvih centara.

“Što se tiče Republike Srpske, vezano za izbjeglice, bez obzira na humanu dimenziju mi prvo nemamo mogućnosti da organizujemo nikakve centre gdje bi oni boravili ni na jedan dan, a tek ne na duže vrijeme. I drugo, ne želimo uopšte da prihvatimo ni evropsku pomoć da moguće takve centre izgradimo u Republici Srpskoj jer smatramo da je to uvođenje na mala vrata dugoročnog opstanka tih ljudi na tom prostoru što može ionako rovitu situaciju opterećenu istorijom i odnosima između naroda još više usložniti i napraviti bezbjednosno potpuno nesigurnom”, ukazao je Dodik.

Do sada je u Bosni i Hercegovini ukupno egistrovano 7.128 migranata. Procjenjuje se da je od tog broja oko 70 odsto migranata napustilo Bosnu i Hercegovinu, a da ih je oko 30 odsto, preciznije oko tri hiljade i dalje u BiH.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.