Na upozorenje Ambasade Velike Britanije u Bosni i Hercegovini kako bi zbog optužbi za špijuniranje moglo doći do pogoršanja odnosa sa Bosnom i Hercegovinom, stižu brojne reakcije. Dok jedni brane stavove entitetskog predsjednika Milorada Dodika, drugi smatraju da je to paranoja koja može nanijeti veliku štetu interesima države.
Nove optužbe i kontraoptužbe. Iz SNSD-a tvrde kako Mladen Ivanić nije spriječio ulazak navodnih špijuna, ali i da radi u korist Velike Britanije.
“On (Ivanić) možda nije trebao da priča, trebao je da onemogući. Ali je potpuno jasna njegova uloga jer pripada onoj strukturi ljudi koje Velika Britanija simpatiše i na kraju krajeva on vraća te simpatije Velikoj Britaniji. Prema tome, tu su stvari potpuno jasne da koordinate djelovanja ambasade Velike Britanije u Bosni i Hercegovini daje Mladen Ivanić”, tvrdi Staša Košarac, SNSD.
Uoči proteklih izbora u BiH je došlo više od 100 britanskih vojnika, podsjeća Dragan Čavić, iz NDP-a, i sa istim povodom. A sadašnju situaciju opisuje kao veliko pretjerivanje.
“U tom velikom pretjerivanju jako mnogo povoda je dala i britanska administracija jer je BBC neporesredno prije slanja objavio tu vijest i čini mi se i ministra odbrane Velike Britanije koji je dao neke vrste kvalifikacija. One su poslužile kao osnov da se to jednostavno vrti u javnosti kao stav onih kojima je interes da to proglase uplitanje u unutrašnje stvari BiH”, kaže Čavić.
Izjave o navodnom špijuniranju u Bosni i Hercegovini zastupnica SDA Nermina Kapetanović naziva paranojom. Ona također smatra da se time okreću leđa onima koji podržavaju BiH.
“Gospodin Dodik sa svojom retorikom, to su paranoje o špijuniranju. Mislim da britanska administracija ima puno pametnijeg posla i puno više dobrih namjera prema Bosni i Hercegovini da bi se svelo na nivo špijunaže. Dakle, to je paranoja”, ocjenjuje Kapetanović.
U Nezavisnom bloku smatraju da Bosna i Hercegovina nema jasnu viziju ko su joj strateški partneri i gdje želi da ide.
“Kad ste strane imamo imamo jednu jasniju unutrašnju poziciju, jednu drugu vrstu unutrašnjeg dogovora u Bosni i Hercegovini vrlo lako ćemo mi neke prijetnje – da li se radi o špijunima, da li se radi o sigurnosnim prijetnjama ili bilo koje vrste na Bosnu i Hercegovinu, mi ćemo se znati odbraniti“, ističe Senad Šepić.
I dok političari u Bosni i Hercegovini raspravljaju o navodnim špijunima i njihovom djelovanju, iz Ambasade Velike Britanije jučer im je poručeno da se trebaju pobrinuti kako da zadrže mlade u zemlji i da nastave raditi na neophodnim reformama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.