Već prije nekoliko dana sve je bilo spremno za obilježavanje 23. godišnjice genocida u Srebrenici, kazao je za N1 Adem Mehmedović iz organizacionog odbora .
Da li je sve spremno za obilježavanje 23. godišnjice genocida u Srebrenici?
Sve je spremno bilo prije nekoliko dana kada je održan posljednji sastanak organizacionog odbora. Aktivnosti u okviru obilježavanja 23. godišnjice genocida su uveliko krenule već sa Maršom mira ali i drugim aktivnostima.
Šta su novine ove u odnosu na prethodne godine?
Pomenuću Marš mira koji je najsveobuhvatnija i najveća aktivnost u okviru obilježavanja 23. godišnjice genocida. Ove godine je više od šest hiljada učesnika koji će proći originalnom trasom kojom su prolazili Srebreničani u julu 1995. godine i to je ono što daje poseban značaj. Ima još dosta toga da se uradi na trasi i u narednim godinama će biti osposobljena i u 100 postotnom kapacitetu. Ove godine će prvi put učesnici biti u prilici da vide tu kompletnu trasu i da vide na samoj trasi, od Buljima do Kameničkog brda i predmete ubijenih Srebreničana. Nedavno smo obišli trasu i pored puta u šumi mogu se vidjeti predmeti kao što su cipele, odjeća, obuća pa i kosti tako da vjerujem da će biti potresno za sve. Ostale aktivnosti teku prema planiranom redu. Danas ćemo imati otvorenje džamije u Srebrenici, Šehidske džamije u naselju Petrić nedaleko od centra grada Jako lijepa džamija posvećena svim šehidima i žrtvama genocida kako u Srebrenici, tako i širom Bosne i Hercegovine.
Koliko ljudi maršira do Srebrenice?
Teško je znati tačan broj jer su se neki priključili na sam dan polaska. Sigurno da ima više od 6.000 ljudi.
Znate li ko dolazi od zvaničnika iz BiH i regiona?
Još uvijek te podatke nemam, sigurno je da će biti veliki broj zvanica. Stav organizacionog odbora je da u Potočare nisu dobrodošli svi oni koji negiraju genocid i to je najvažnije što je zaključeno. Na samoj komemoracioji neće biti političkih govora već će u fokusu biti žrtve genocida i 35 identifikovanih koji se kopaju danas i njhove porodice. Na samoj komemoraciji će biti prisutan po jedan član porodice i oni su u fokusu. Zvanice, tačno još uvijek ne znamo ko dolazi, a sve će biti podređeno žrtvama i one će biti na prvom mjestu.
Osim o političkom, mnogo se govori o sigurnosnom aspektu uoči 11. jula, kako je to organizovano?
Policijske strukture i agencije rade svoj posao tako da ne očekujem nikakav problem. Postoje upozorenja za sve one koji dolaze da se pridržavaju upustava nadležnih organa. Ove godine će biti pojačane te mjere, prodaja određenih stvari, prosjačenje, tako da nastojimo iz godine u godinu da podignemo sigurnost na veći nivo. Ljudima koji dolaze iz cijele BiH i svijeta dajemo upustva na koji način da se ponašaju i kako da sve prođe bez problema. Očekuje se od 30.000 – 40.000 ljudi, prema informacijama iz policije sve je spremno i ne očekuju se problemi.
“Specijalnih poziva nije bilo i u narednim godinama ih neće biti. U Potočare su svi dobrodošli, do njih je hoće li ili neće doći”, zaključio je Mehmedović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.