Oglas

Inzko za N1: Srebrenica je bila planetarna tragedija

author
N1 BiH
11. jul. 2018. 12:32
>
12:34
inzko
N1 | N1

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko boravi u Potočarima gdje će biti jedan od govornika na komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici.

Oglas

Inzko je kazao da ljudi u BiH funkcionišu dobro, ali na političkom nivou to nije tako.

"Slika nije jednoznačna. Ja imam puno iskustava i kontakata sa ljudima iz Hercegovine, Teslića, i na tom nivou trgovine i komšijskih odnosa to dobro izgleda. na političkom nivou je toga sve manje i očekuju nas problemi ako se ovo nastavi", kazao je i dodao:

"Strašno je da postoje ljudi koji negiraju genocid. Imali smo slično iskustvo u Austriji s ljudima koji su negirali Holokaust. Jedan profesor je čak morao u zatvor na tri godine. Čak je jedan čovjek koji je na čarapama imao broj 88 (8=H, 88 skraćenica za Heil Hitler) i bio je kažnjen".

Istakao je da je Srebrenica bila "planetarna tragedija".

"Srebrenica je bila planetarna tragedija. Osjećaj da su ljudi planirano i organizovano ubijani je težak, ali moramo graditi novu BiH gdje je život jači od smrti. Međunarodna zajednica je suodgovorna, znam da su neki političari i zvaničnici priznali svoju suodgovornost. Pokazali su da nisu bili u stanju da ovo zaustave, sve dok nije došao Clinton sa savjetnicima".

"Ljudski rod i humanost su počeli sa prvom sahranom. Znamo kako su faraone sahranjivali, to je najstarije ljudsko pravo i tome moramo dati počast, počast žrtvama i istovremeno se truditi graditi novi život", smatra Inzko.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama