Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić, gostujući u Danu uživo na N1, govorio je o migrantskoj krizi, demobilisanim borcima, raspodjeli akciza i drugim temama.
Novalić je kazao da je FBiH uradila o poitanju migrantske krize sve što je od njih zatraženo sa državnog nivoa. Kako je naveo, svi prbolemi na Vladi FBiH rješavani su ekspresno o ovom pitanju.
“Vlada FBiH je uradila i sve će uraditi. S tim se ne kockamo, problem je doista težak, posebno u USK”, kazao je Novalić.
Borački zakon
Govorio je i o usvojenom Prijedlogu zakona o pravima demobilisanih boraca koji je prošao na Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.
“Ja ne mogu predvidjeti budućnost. Vlada FBiH je dugo radila na tom problemu, intenzivno radimo gotovo samo na tome. Vlada FBiH je dala jednu varijantu koja je, doduše jako deformirana na Predstavničkom domu, ali o tome se ne diskutira, to je zakonodavac i njihovo je pravo. Praktično su usvojeni svi amandmani, zbog osjetljivosti pitanja su ušli u zakon. Sada to ima oprečnih stavova koji jedni druge poništavaju”.
Da li je zakon usvojen pod pristiskom?
“Moglo bi se reći da je pod pristikom, ne bih rekao toliko boraca, već pod pritiskom tog problema. Pritisak vas medija, društveni pritisak i općenito pritisak da se to pitanje riješi. Da li će zakon dalje biti prohodan kroz sistem, najprije kroz Dom naroda i da li će biti konzumentan tj. primjenjiv, ostaje da se vidi. Ima oprečnih usvojenih amandmana”.
Iz kojeg će se budžeta izdvajati novac?
“Što se tiče vlade FBiH, mi sad imamo budžet od 315 miliona koji se oslobađa. Mi se što se tiče toga i prema MMF-u, i nekim međunarodnim institucijama sami sebi udesili da nema novog probijanja”.
“MMF je zakočio aranžman koji cijeli mandat nismo imali, mi smo potrošili 103 miliona, nije nam toliko ni potreban”.
Raspodjela od akciza
“Potrošnja goriva raste između šest i osam posto svake godine. Napreduje sve, napredujemo u broju kupljenih i registriranih autombila, i u potrošnji goriva. Bez obzira na cijenu. Velika je potrošnja i došli smo do problema raspodjele akciza. Zatražio sam od naših učesnika u Upravi za indirektno oporezivanje i ministrice Miličević da pripremi informaciju šta se to događalo. Mi smo kao FBiH vlasnik tih prihoda i nije nam svjedno kako se to na UIO raspodjeljuje. Postoje indicije da ta raspodjela nije pravedna. 2009. godine je donesen pravilnik koji je trebao da traje šest mjeseci. Da biste suspendovali pravilnik treba vam konsenzus sva tri ministra. Ukoliko neko prođe dobro u toj raspodjeli, kao što je RS prošla sad i 2009., onda neće nikad pristati da digne ruku i da se konsenzus napravi. Po našim grubim proračunima priličan broj miliona, desetine miliona se odliva u RS”.
Govoreći o zapošljavanju u FBiH, Novalić je naveo da u državnu službu niko ne može biti primljen bez konkursa, nemoguće je, kako je naveo, jer bi se odmah neko žalio i došli bi na sud.
“Elektroprivreda ne mora imati konkurs što je deformacija. Ako ste primijetili, usaglašeni Zakon o radu, sve što država ima, 50 plus jednu dionicu, sve što ima većinsko vlasništvo države, obavezan je konkurs. Mi smo zamolili CCI i TI da nam razrade pravilnike kako konzumirati taj član u zakonu koji obavezuje sva javna preduzeća, telekom, Elektroprivredu, da mora ići na konkursne procedure. Vidjeli smo da to izaziva veliku gorčinu i poremećaj u društvu”.
Govorio je i o zapošljavanju.
“48.327 je novozaposlenih do 1. jula. Za cijelo to vrijeme javni sektor je ostao na 121.000 zaposlenih. Imamo moratorije. Upravo smo gledali da ne raste dalje javni sektor i nije rastao što je priličan uspjeh i to se odrazilo na ekonomiju. Kad sam ja preuzeo dužnost, javna potrošnja od 7,85 milijardi je bila 43,8 posto od BDP. Danas imamo BDP 20 milijardi i 680 miliona, a javna potrošnja je pala za 50 miliona i ona je sada 37 posto i to je dalo daha”, kazao je Novalić za N1.
Uskoro video gostovanja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.