Usvojena Izjava o EU, SNSD napustio sjednicu

Vijesti 23. feb 201510:20 > 10:24
N1

Na hitnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine poslanici su usvojili Prijedlog odluke o potvrđivanju i usvajanju izjave Predsjedništva BiH. Izjavu je usvojio i Dom naroda.

Potvrđivanjem i usvajanjem izjave o evropskom putu BiH i provođenju potrebnih reformi  stečeni su uslovi za donošenje odluke o stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU u cijelosti.

Delegat Martin Raguž (HDZ 1990) rekao je da podržava tekst izjave i založio se za dosljednu primjenu njenog sadržaja, kao i monitoring njenog provođenja, pogotovo na nivou Doma naroda parlamenta BiH.

Prema njegovim riječima, akcenat izjave jeste na socio-ekonomskim pitanjima, ali da ne treba u drugi plan stavljati ostala važna pitanja u BiH.

U izjavi se navodi da će institucije vlasti u BiH provesti sve reforme neophodne za uspostavljanje institucionalne funkcionalnosti i efikasnosti na svim nivoima vlasti i omogućavanje da se BiH pripremi za buduće članstvo u EU kao suverena zemlja, koja ispunjava uslove i obaveze za članstvo.

Članovi Predsjedništva Mladen Ivanić, Dragan Čović i Bakir Izetbegović obavezali su se da će institucije na svim nivoima vlasti, u skladu sa ustavnim nadležnostima, u svoje programe rada uključiti reforme neophodne za napredak BiH u procesu pridruživanja EU i u svom djelovanju davati prioritet blagovremenom provođenju tih reformi.  

“U što kraćem roku bit će uspostavljen efikasan i efektivan mehanizam koordinacije institucija svih nivoa vlasti u BiH u procesu pristupanja EU”, navodi se u zajedničkoj izjavi Predsjedništva BiH.

U izjavi se ističe da će institucije na svim nivoima vlasti u BiH (institucije BiH, Republike Srpske i FBiH, Brčko distrikta i deset kantona), u dogovoru sa EU i u skladu sa Kopenhagenskim kriterijumima i pravnom tekovinom EU, sačiniti i provesti, u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima, program mjerljivih inicijalnih reformskih mjera.  

To uključuje ekonomske i socijalne mjere, u okviru Sporazuma za rast i zapošljavanje u BiH, čiji će cilj biti da zaustave negativne ekonomske trendove, pokrenu proces rehabilitacije i modernizacije ekonomije, podstaknu održiv, efikasan, socijalno pravedan i ravnomjeran ekonomski razvoj, otvaranje novih radnih mjesta, povećaju i pravilno usmjere socijalnu zaštitu, te stvore povoljan i pravedan socijalni ambijent.

Prema izjavi, konkretne mjere biće usmjerene na reformu fiskalne politike, politike indirektnog oporezivanja i spoljnotrgovinske politike, smanjenje poreskih opterećenja na rad, uklanjanje prepreka zapošljavanju, poboljšanje poslovne klime, bolju zaštitu ulagača, te snažnije poštivanje vladavine prava.

Te mjere bit će usmjerene i na reformu javne uprave, povećanje transparentnosti propisa i procedura, smanjenje mogućnosti za korupciju, poboljšanje procesa usmjeravanja socijalne pomoći i uspostavljanje efektivnije, efikasnije i pravičnije politike socijalne zaštite.  

“Konkretne mjere će biti sačinjene i provedene u dogovoru i saradnji sa ekonomsko-socijalnim partnerima, civilnim društvom, EU i međunarodnim finansijskim institucijama”, navodi se u izjavi.

Reformske mjere uključuju i mjere za izgradnju funkcionalne tržišne ekonomije, mjere za jačanje vladavine prava, posebno efikasnosti institucija pravne države u borbi protiv korupcije, organizovanog kriminala i terorizma i obezbjeđivanju pune pravne sigurnosti za svako fizičko i pravno lice, kao i mjere za ubrzanje procesa pomirenja.

Reformske mjere uključuju i jačanje administrativne sposobnosti, unapređenje funkcionalnosti i povećanje efikasnosti institucija na svim nivoima vlasti za preuzimanje i provođenje pravne tekovine EU i drugih obaveza za članstvo u Uniji.

U izjavi se ističe da će institucije vlasti u BiH u kasnijoj fazi /nakon inicijalnih reformskih mjera/ ostvariti napredak u provođenju dodatnih reformi kako bi se unaprijedila funkcionalnost i povećala efikasnost svih nivoa vlasti u BiH, te posebnu pažnju usmjeriti na provođenje odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić i Finci” protiv BiH.

Potpisnici navode da se na ovo neopozivo obavezuju svjesni složenosti društveno-ekonomske situacije u BiH, opredijeljeni da poštuju Ustav BiH i Dejtonski sporazum, suverenitet, teritorijalni integritet i političku nezavisnost BiH.

Članovi Predsjedništva BiH ističu i da su privrženi principima, vrijednostima i ciljevima na kojima se zasniva EU, te da potvrđuju da je članstvo u EU strateški cilj BiH i pozdravljaju obnovljeni pristup EU BiH, u skladu sa zaključcima Savjeta za spoljne poslove EU od 15. decembra.

Narodna skupština Republike Srpske je na posebnoj sjednici 11. februara jednoglasno podržala tekst prijedloga izjave o principima pristupa BiH EU, uz zaključak kojim se od Vlade Republike Srpske, izabranih predstavnika iz Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH i Savjetu ministara BiH traži da prilikom provođenja principa iz ove izjave strogo vode računa o ustavnoj nadležnosti entiteta i da se odbije svako pitanje koje nije u skladu sa tim.

Narodna skupština Republike Srpske ponovila je raniji stav u vezi sa predmetom “Sejdić-Finci” protiv BiH i mehanizmom koordinacije, zahtijevajući njihovu dosljednu primjenu.

Izjavu su potpisali lideri 12 stranaka zastupljenih u Parlamentarnoj skupštini BiH – SNSD, SDS, PDP, NDP, SDA, HDZ BiH, HDZ 1990, DF, SBB, SDP BiH, A-SDA i BPS.

Dom naroda BiH prihvatio je danas i odluke Predsjedništva BiH o učešću pješadijske jedinice i grupe oficira Oružanih snaga BiH u operaciji Odlučna podrška u Afganistanu.

Poslanici SNSD-a ponovo su napustili sjednicu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, nakon što njihov prijedlog da se u dnevni red uvrsti smjena Šefika Džaferovića nije dobio potrebnu podršku. To je četvrti put zaredom od kada je ovaj dom konstituiran.

Šefik Džaferović, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, rekao je da će se morati razmotriti ponašanje zastupnika SNSD-a i njihova zloupotreba Poslovnika.

Poslanici SNSD-a odbijaju prisustvovati sjednicama Predstavničkog doma sve dok dužnost predsjedavajućeg Doma obavlja Šefik Džaferović (Stranka demokratske akcije – SDA) za kojeg tvrde da ima “ratnu hipoteku” odnosno nije spriječio i kasnije prijavio zločine nad Srbima zbog čega ovaj klub insisitira na političkoj i krivičnoj odgovornosti Džaferovića.

Smjena Džaferovića s te pozicije zatražena je nakon što je dosadašnji potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo dostavio Tužilaštvu BiH dokumentaciju koja se odnosi na sumnju o počinjenom krivičnom djelu neprijavljivanja ratnog zločina nad civilom srpske nacionalnosti u Vozući, općina Zavidovići.

Predsjednik Kluba SNSD-a Staša Košarac zatražio je da smjena Džaferovića bude jedna od tačaka dnevnog reda, ali poslanici su i danas, kao i prethodne tri sjednice odbili, to uvrstiti u dnevni red sjednice Predstavničkog doma PSBiH.

On je naglasio da boračka udruženja također traže smjenu Džaferovića koji predstavlja Predstavnički dom PSBiH.