Centralna izborna komisija je potvrdila veći dio kandidatskih listi koje su predane do 9. jula. Dobar nepotvrđenih će u narednim danima imati šansu da ispravi nedostatke, a neke se uopšte neće naći na glasačkim listićima. Sa približavanjem početka zvanične predizborne kampanje počinju i aktivnosti nevladinog sektora na praćenju izbornog procesa.
Centralna izborna komisija je potvrdila 642 kandidatske liste za oktobarske izbore, dok je za njih 166 utvrđeno da imaju određene nedostatke. Iako je do početka kampanje ostalo nešto više od mjesec dana nevladine organizacije već bilježe određena kršenja izbornih pravila.
“Tako smo zabilježili da politički subjekti NDP, Naša stranka, PDP, SDP, SP, SDS, SDA vršili očiglednu promociju i tako prekršile zakon. Koalicija “Pod lupom” apeluje na Centralnu izbornu komisiju da izrekne sankcije svim političkim subjektima koje krše odredbe izbornog zakona”, kaže Jelena T. Mićunović, pravna savjetnica.
Trenutna rasprava koja se vodi u vezi sa izmjenama i dopunama izbornog zakonodavstva na nivou Federacije i BiH po mišljenju predstavnika koalicije “Pod lupom” je izuzetno važna.
“Dobro je da imamo zakon prijedlog zakona o izbornim jedinicama i dobro je da razgovaramo o tome. Sadašnja snaga glasa ili vrijednost glasa nije ravnomjerno raspoređena. Međunarodni standard govori o tome da broj birača upisanih u centralni izborni spisak prema broju mandata može varirati najviše +/-10 posto, u slučaju Bosne i Hercegovine u različitim izbornim jedinicama imamo slučaj da taj broj birača po mandatu varira i +/-30 posto”, tvrdi Dario Jovanović, direktor koalicije “Pod lupom”.
Građansko nadgledanje izbora se smatra posebno važnim kako bi se spriječile eventualne nepravilnosti, ali i osiguralo da se čuje glas birača smatraju u ovoj organizaciji.
“Za razliku od političkih partija koje posmatrače angažuju samo za svoje potrebe koalicija “Pod lupom” angažuje građane i građanke da posmatraju izbore na način da provjerimo sve ono što je zakon rekao, da ovo zaista budu fer i slobodni izbori i da ove neregularnosti na što većem broju mjesta pokušamo suzbiti”, pojašnjava Murisa Marić, članica Strateškog odbora.
Za glasanje na predstojecim izborima iz inostranstva prijavilo se više od 22 hiljade osoba. Ovaj broj se može dodatno uvećati jer rok za glasanje izvan BiH ističe 24. jula.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.