Adil Osmanović, ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine, u Danu uživo na N1 komentarisao je početak gradnje Pelješkog mosta, kazavši da je BiH godinama pozivala Hrvatsku da se sjedne - ali oni su se oglušili na sve pozive.
“I predsjedavajući Vijeća ministara BiH, Denis Zvizdić i predsjedavajući Predsjedništva Bakir Izetbegović sa žaljenjem smo konstatovali, nakon naših pisama i upozorenja, poziva na dijalog, Hrvatska se oglušila na sve to. Jučer je zvanično uvela kinesku kompaniju za gradnju Pelješkog mota. To je pravno nasilje prema BiH. Izgradnja tog objekta ugrožava suverenitet države na moru, to je direktno kršenje konvencije UN-a. BiH mora imati slobodan izlaz na more. Jučer je predsjedavajući Vijeća ministara BiH poslao pismo predsjedniku Vlade Hrvatske Andreju Plenkoviću da se to na miran način riješi i da razgovaramo”, izjavio je Osmanović.
On je ocijenio da BiH još nije zakasnila, nije ćutala niti bila neaktivna, te da su pozivali Hrvatsku da se sjedne.
U Institucijama BiH nema jedinstvenog stava – da li se ikada sjelo za stol, usaglasio stav – pa onda pisalo Hrvatskoj i Briselu, da li ispada BiH neozbiljna prema Briselu?
“Republika Hrvatska se oglušila o odluku i zaključak Predsjedništva BiH iz 2007. godine koji je donesen jasno i sa konsenzusom. To je akt donesen od Predsjedištva koje vodi vanjsku politiku BiH. Kada smo vidjeli da se Hrvatska oglušila – moje pismo koje sam poslao, samo smo naveli činjenice, nismo iznosili privatne stavove. BiH je pomorska država, ako se pristupi radnjama – time se ugrožava suverenitet BiH na moru i krši se konvencija UN-a”, poručio je Adil Osmanović u programu N1.
“Poslije što se desilo, pisma kadrova HDZ-a, to su privatni stavovi. Jedini zvaničan stav je onaj iz 2007.”, poruka je ministra civilnih poslova BiH.
On je kazao i to da je Denis Zvizdić očekivao poziv, da sjedne i razgovara, te je kazao da visoki dužnosnici BiH zastupaju stavove građana Bosne i Hercegovine, a ne stavove stranaka.
“Interes građana je da BiH ima pristup moru. Zatražit ćemo svoja prava pred međunarodnim instuticijama”, kazao je Osmanović.
“Nema razgovora između državnih institucija BiH sa državnim institucijama Hrvatske. Naša državna komisija je ostvarila kontakt sa Hrvatskom, preko Ambasade smo uputili nekoliko dopisa, održali smo sastanak sa ambasadorom, do sastanka nije došlo. Hrvatska i Evropska komisija nemaju zvaničnog dokumenta koji bi dao saglasnost da se počne graditi Pelješki most. Imamo pozive iz Evropske komisije koji govore Hrvatskoj da sjedne sa BiH i počne da razgovara. Republika Hrvatska je uzela pravo da govori u ime Hrvatske i u ime BiH sa Evropskom komisijom”, kazao je Osmanović.
On je ponovio riječi Bakira Izetbegovića da će BiH zatražiti svoja prava pred međunarodnim insitucijama, što može podrazumijevati pravosudne međunarodne institucije, ali je pozvao na očuvanje dobrosusjedskih odnosa.
Komentarisao je i izjavu Kolinde Grabar – Kitarović za DW u kojoj je kazala da je BiH “poseban slučaj”.
“Nažalost, predsjednica Hrvatske daje ne tako lijepe izjave o BiH. BiH je država međunarodno priznata, suverena, susjed Republike Hrvatske. Mi imamo međunarodno prisustvo, snažno, naše institucije nisu u punom kapacitetu da zaštite teritorijalni integritet BiH, imamo ljude koji više vole Zagreb i Beograd, ali imamo ljude koji će učiniti sve da se teritorijalni integritet zaštiti u punom kapacitetu”, poručio je Adil Osmanović.
Rekao je i to da je Vučić promijenio retoriku od vremena kada je obnašao niže funkcije u Srbiji.
“Mora biti svjestan da je Srbija prihvatila Dejton, gdje stoji da je Republika Srpska u sastavu BiH. Dodik pred Vučićem je rekao da je Republika Srpska u BiH – ali da to nije njena volja. Smatram da je Vučić morao reagovati, kada predsjednik Republike Srpske dovodi u pitanje Dejton – to je ona regionalni problem”, poručio je.
Upitan zbog čega Šefik Džaferović, kandidat SDA za člana Predsjedništva BiH već sada održava tribine – Osmanović je kazao da tu nisu predizborne tribine, nego obilježavanje raznih manifestacija.
“To nije kampanja. To su javne tribine SDA, druge stranke to drže. Imali smo to i ranije, treba da vidite naše aktivnosti u proteklih 10 godina. Tu su obraćanja, održavaju se tribine i razgovori. Ovo nije kampanja SDA, koja će početi kada krene septembar. Kino sale će nam biti male”, poručio je Osmanović.
Komentarišući zbog čega su na listama SDA osobe protiv koji se vodi postupak ili su pravosnažno osuđene – Osmanović je kazao da su svi prijedlozi za liste stigli sa terena.
“To je jedan veliki filter, svako ime prođe desetine organa dok dođe do Kadrovske komisije. Mi malo pravimo korekcije. Procjena Općinskih i Kantonalnih odbora su da te osobe mogu najbolje da doprinesu za dobijanje glasova za SDA i oni će snositi odgovornost za rezultat”, poručio je Osmanović.
Kompletno gostovanje pogledajte u prilogu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.