Osmjesi nisu silazili s lica državnih zastupnika i njihovih šefova nakon jučerašnjih pohvala visoke predstavnice Evropske Unije za vanjsku politiku Federice Mogherini.
Mogherini je najavila da će u martu dati zeleno svjetlo za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP). No, znaju li šta se sve nalazi na putu njegovog historijskog efekta.
Ukoliko Vijeće Evropske Unije već u martu ili sredinom godine odluči aktivirati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju – Bosnu i Hercegovinu čeka hiljadu evropskih pitanja, više komisija, više kosultacija i dijaloga između EU i domaće administracije. Pred zemljom je, dakle, zadaća koja je 7 godina od potpisivanja Sporazuma bila na čekanju.
“Iskustvo je pokazalo da kako država bude implementirala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju strani investitori će biti hrabriji i dolaziće ovdje što će stvoriti sigurnost, stabilnost tržišta i samim tim zemlja postaje atraktivnija. Onako kako zemlja napreduje u skladu sa EU standardima ujedno se i sprema za natjecanje na tržištu Evropske Unije, tako da je to jedan vid pripreme. U institucionalnom smislu, to će zbližiti EU i BiH”, ističe Andy McGuffie, portparol Delegacija EU u BiH.
Za očekivanu efikasniju administraciju, promociju ljudskih prava, ekonomski razvoj, poboljšanje standarda u pravosuđu – prije svega su potrebna sredstva i konkretan rad na socijalno ekonomskim reformama. Obećanja više nisu prolazna karta.
“Investitorima čiji je motiv da zaštite svoje investicije i povrate investicije je to dovoljan signal zbog čega dolazi do rasta direktnih stranih investicija. Druga posredna očekivana dobit je rast bruto društvenog proizvoda i rast stope zapošljavanja”, tvrdi Marina Kavaz Siručić, portparol Direkcije za evropske integracije.
Upućeni u proces evropskih integracija tvrde da euforiji nema mjesta jer nas čeka težak posao. Državu smatraju nedovoljno kapacitiranom i osposobljenom posebno za ekonomske reforme i tržišnu konkurenciju.
“Prvog januara 2016. godine najavljuju se nove carinske barijere za BiH ukoliko se ne uspostavi efikasan mehanizam, odnosno ekonomsko tržište u BiH. U tom kontekstu zapravo mi više možemo strahovati od te 2016. nego što nam ova godina može biti nekakav polazni element za neku euforiju bilo koje vrste na tom evropskom putu”, podsjeća Almir Terzić, politički analitičar.
Nakon obećanja, potpisa na izjavu i jučerašnjeg historijskog dana, kakvim ga je nazvala visoka predstavnica EU Federica Mogherini, bh. političari morat će na posao. Ali ovaj put ne samo deklarativno.